Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Kaçakçılıkta kullanıldığı için el konulan tekne satıldı

Karadeniz\'de kaçak motorin taşıdığı iddiası ile 2004 yılında el konularak Karasu sahilinde Sakarya Nehri ağzına demirlenen, aradan geçen 9 yıl içerisinde yarıya kadar batan \'Alize 5\' adlı tekne, mahkemece verilen el koyma kararı Yargıtay tarafından onaylanınca Kocaeli Tasfiye İşletme Müdürlüğü\'nce ihaleyle 93 bin liraya satıldı.

\'Alize-5\' adlı sac tekne 17 Aralık 2004 tarihinde Ereğli Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri tarafından motorin kaçakçılığı suçlamasıyla yakalanarak Sakarya Nehri\'nin Karadeniz\'e döküldüğü noktada nehir ağzına demirletildi. 29 Aralık 2004\'de Yenimahalle\'deki Liman Başkanlığı\'na yediemin olarak teslim edilen tekne, o günden beri kaderine terk edildi.

Tekne sahibi, kaptan ve mürettebatı hakkında Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi\'nde 15 Mart 2005 tarihinde açılan dava sürerken, 3 milyon lira değerinde olduğu belirtilen tekne de yarıya suya gömüldü.

Ekipmanları Çalındı

El konulduğundan beri tekneyle ilgili dava dışındaki tek işlem 26 Ekim 2006\'da teknedeki ekipmanın çalınmış olmasıyla ilgili yapılan inceleme olduğu belirtildi. O tarihlerde yarıya kadar batan tekne üzerindeki bağlama kararının kaldırılması için 6 yıl önce Başbakanlığa bağlı Denizcilik Müsteşarlığı olmak üzere, Gümrükler Bölge Müdürlüğü, Sakarya Valiliği, Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Karasu Liman Başkanlığı arasında tam 110 yazışmadan sonuç alınamadı.

El Koyma Kararı Yargıtayca Onaylandı

Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi yarıya kadar batan teknenin tamamen batmadan kurtarılması için yapılan başvuruyu, \'Davanın Yargıtay aşamasında bulunduğu gerekçesiyle teknenin yerinin değiştirilemeyeceği\' görüşüyle reddetti. Ancak yağışlarla birlikte tekne iyice yan yatarak su almaya başladı ve büyük bölümü sulara gömüldü. Bu arada karara çıkan davada tekneye el konulması kararlaştırıldı. Karar Yargıtay tarafından da onaylandı.

Yargıtay kararının ardından, Kocaeli Tasfiye İşleri Müdürlüğü\'nce satışa konulan tekne ihaleyle 93 bin liraya satıldı. Satış işleminin, Tasfiye İşleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmasıyla kesinlik kazanacağı bildirildi.

10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]