Kaçak avlanan balıkçılara baskın!

Sakarya\'da, yasağa rağmen ağ atarak balık avlayan kişilere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Jandarma ve Amatör Balıkçılar Derneği ekipleri baskın yaptı.

Motorlu teknelerle yapılan baskında, kayıklarla açıldıkları göle ağ atarak avlandıkları tespit edilen 2 balıkçıya para cezası uygulanırken, göle atılan 12 bin 500 metre ağa da el konuldu. Gölün içerisinde bulunan ve sahipleri çıkmayan ağlardaki balıklar ise yeniden göle bırakıldı.

Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şubesi ekipleri, Jandarma Çevre Kontrol ekipleri ve Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Semih Kolçak, derneğe ait 3 motorlu tekne ile Akgöl\'de denetime çıktı. Daha önceden attığı ağları toplamak isteyen bir balıkçı suçüstü yakalandı. Jandarmayı karşısında gören balıkçı, \'Akşam bir kere atmıştık\' diye savunma yaptı. Denetimlerde 2 kayıkla kaçak avlandığı belirlenen M.B. de ekipleri görünce \'Biz olta ile avlanıyoruz\' diyerek göle ağ atmadıklarını öne sürdü.

Ağla avlanan iki balıkçıya 923\'er lira para cezası kesilirken, 12 bin 50 metre ağa da el konuldu.

\'Balık Katliamı Yapmışlar\'

Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Semih Kolçak, şunları söyledi:

"Katliama dur demek istiyoruz. Görüyorsunuz ağlar balıklarla dolu. Yasak zamanı balıklar havyarlı ve buradan binlerce metre balık ağı çıkıyor Gölde bu hafta daha çok ağ çıktı. Her taraf havyar dolu. Bu misine ağlarla çok küçük balıkları dahi yakalıyorlar. Şu anda ağlarda canlı balıklar var. Onları ağlardan kurtarıp göle atıyoruz. Burada resmen balık katliamı yapmışlar. Çok korkunç bir manzara ortaya çıktı. Adeta şok olduk. Bizim jandarmadan talebimiz, bu tür operasyonlar sıklıkla yapılması. Böylelikle katliam  önlenmiş olacaktır."

yasağı ihlal eden amatör balıkçılara 272 TL idari para cezası, yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise 923 TL idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanıyor.

11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]