Justinyen Köprüsü'nde kitap galası yapılacak

 Serdivan Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıkan ve Serdivan Kitaplığı 2 nolu yayını olan ‘’Serdivan Tarihi’’ kitabı, tarihi Justinyen Köprüsü üzerinde yapılacak gala ile tanıtılacak.

Tarihçi Resül Narin ve Prof. Dr. Enver Konukçu’nun araştırmaları ile kaleme alınan Serdivan Tarihi, Bitinyalılardan günümüze, bu çoğrafyada yaşayanlar ve yapılanları belgeleri ile okuyucuya sunuyor.

"Osmanlı zamanında bir köy iken, Cumhuriyetle birlikte bölgesinin hatırı sayılır bir şehri haline gelen Serdivan, 100 bini geçen nüfusuyla Sakarya’nın önemli bir yerleşim yeri haline gelmiştir’’ diyerek başladıkları ‘’Serdivan Tarihi’’ isimli eserde, Bitinyalılar,Romalılar, Doğu Romalılar (Bizans), ortaçağ kenti ve bölgesi olarak Tarsos ve RegioTarsia, Beşköprü, Osmanlı döneminde Serdivan gibi bölümler ile bölgenin tarihini çarpıcı şekilde kaleme alan Resül Narin ve Prof. Dr. Enver Konukçu, Cumhuriyet dönemi Serdivanı ile ilgili olaraktakitapta çeşitli bilgiler verdiler. Detaylı bir araştırmanın yer aldığı Serdivan Tarihi kitabı bugün saat 17.00’de Beşköprü Mahallesinde bulunan tarihi Justinyen Köprüsü üzerinde yapılacak olangala ile arşivdeki yerini alırken, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar da, ‘’Serdivan Tarihi isimli araştırma ile, Serdivan İlçesinin tarihi gelecek nesillere aktarılmış olacak. Bu önemli araştırmayı yapan değerli hocalarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. İlçemiz ile ilgili bilinmeyenlere ışık tutan bu eser başta Serdivanlılar olmak üzere herkesin kitaplığında bulunmalıdır. Serdivan Belediyesi olarak kültürel sorumluluk kapsamında bu tür çalışmalarımız devam edecektir’’ dedi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]