İşte beton operasyonundaki pazarlık !

Üniversitede şok pazarlık... İnşaat Mühendisliği bölüm başkanı Profesör, 1999\'da hasar alan \'lüks\' siteye rüşvetle \'sağlam\' raporu verdi. Daireler 150 bin liradan satışa sunuldu

17 Ağustos 1999 sabahı Marmara, felakete uyandı. Tek amacı \'daha fazla kâr\' olan dolandırıcıların inşa ettiği binalar, on binlerce vatandaşa mezar oldu. Sakarya\'da da binlerce bina ağır hasar gördü. Bunların bir bölümü risk nedeniyle yıkıldı. Aradan geçen 14 yılda yönetmelikler, yasalar değişti fakat \'kâr hırsı\' değişmedi.

\'Üniversite onaylı\'

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, geçen yıl gelen \'hasarlı binalar vatandaşa satılıyor\' ihbarı üzerine çalışma başlattı. 17 Ağustos\'ta az ve orta hasar alan binaları \'makyajlayarak\' vatandaşa satan şebekenin üyeleri tespit edildi ve teknik takip başladı. Bazı şebeke elemanlarının Sakarya Üniversitesi\'nde görevli bazı öğretim üyeleriyle ilişki içinde olduğunu anlaşıldı. İlerleyen günlerde şebekenin hasarlı binalara \'sağlam\' raporunu bu öğretim üyelerinden aldığı anlaşıldı. İşte \'insan hayatının ne kadar ucuz\'olduğunu kanıtlayan sahteciliğin belgelere yansıyan öyküsü;

"A.C." Gitti \'V.D.\' geldi

1999 depreminde inşaat halinde olan 24 dairelik \'lüks\' site büyük hasar aldı. İnşaat Belediye görevlileri tarafından mühürlendi. Aradan geçen zamanda inşaata tek çivi bile çakılmadı. Daireleri tekrar satışa çıkarmak isteyen şebekenin binalar için \'sağlam\' raporu alması gerekiyordu. Özel laboratuvarlar \'dayanıksız\' raporu gelince  çete, öğretim görevlileriyle ilişkilerini kullandı. Şebeke ilk iş, \'A.C\' olan firmanın ismini \'V.D\' olarak değiştirdi. Ardından Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemeleri Laboratuvarına, binalar yeni yapılmış gibi müracaatta bulundu. 2 bin ila 20 bin lira arası rüşvet karşılığında \'Hasarsız\' \'Sağlam\' ve \'Uygun\' raporları alındı. Binaların inşaatı yeniden başladı. Sitenin de adı değiştirildi. Ağır çatlakları olmasına rağmen bina makyaj ve özel mantolama yöntemleriyle \'yenilenerek\' satışa sunuldu. 130 ile 150 bin lira fiyat biçilen binaların inşaatı operasyonla durduruldu.
SORUŞTURMANIN tamamlanması üzerine polis operasyon için düğmeye bastı. Baskınlarda 4 yapı denetim ve 1 beton firmasının yetkilileriyle Prof. Dr. K.Y., Yrd. Doç. M.S. ve öğretim görevlisi A.Ç.\'nin de aralarında bulunduğu 41 kişi gözaltına alındı. Aramalarda yapı denetim firmaların denetlediği 3 bin binaya ait belgeler ele geçirildi. Belgelerin çoğunun sahte olduğu ortaya çıktı.

Makyajla satışa çıkardılar

Üniversiteden \'profesör\' imzalı \'sağlam\' ve \'hasarsız\' raporu alan şebeke, ağır çatlakları olan binaları makyajlayıp 150 bin liradan satışa sundu.

Emaneti getirin

Teknik takipde, \'ölüm rüşveti\'nin pazarlıkları da tek kek kayıt altına alındı. Kayıtlar, öğretim görevlisinin rahat davrandığını da ortaya çıkardı:
Müteahhit: Şu numunelerimiz güzel çıksın.
Üniversite görevlisi: Olumlu olacak emaneti getirin.
Müteahhit: Tamam abi, top sizde. Hocama da selam söyle, gereğini yapın.
Üniversite görevlisi: Tamam tamam.
BAŞKA bir kayıtta ise firma yetkilileri aralarında, \'İşlem tamam ustalar hızlansın. Rapor kolay siz işi bitirmeye bakın\' diyor.

Kaynak: Akşam

10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]