İŞKUR, en çok aranan meslek gruplarını araştırıyor

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Kurum hizmetlerinin artırılması, yaygınlaştırılması ve kaliteli hizmet sunabilmesi için Kurumda görevli İş ve Meslek Danışmanları aracılığıyla İşgücü Piyasası Talep Araştırması (İPTA) uygulamasına başladı.

4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu ve Kurumun 2011-2015 Stratejik Planı gereği yerel düzeyde yılda en az bir defa, Türkiye genelinde ise iki defa İşgücü Piyasası Analizi (İPA) gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda, 2013 yılı için İl İşgücü Piyasası Talep Araştırması’nın (İPTA) alan çalışması Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce 15 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İŞKUR ve ilgili paydaşların desteğiyle hazırlanan “İşgücü Piyasası Talep Araştırması İşyeri Bilgi Formu”, TÜİK’le birlikte tespit edilen 10 ve üzeri işçi çalıştıran 1760 işyerinde uygulanacak.

Bu çalışma ile Sakarya’da istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için işgücü yapısı, sektörler bazında personel, eğitim, nitelik vb. ihtiyaçları belirlenmesine yönelik bilgi derlenmesi amaçlanıyor. Çalışma kapsamında ayrıca yapılan işyeri ziyaretleri ile hem Kurum hizmetleri tanıtılacak hem de tespit edilen açık işler kuruma kazandırılmaya çalışılacak.

Çalışmalarla ile ilgili bilgi veren Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, “Söz konusu işgücü piyasası araştırmasıyla, ilimizdeki işgücü piyasasının ayrıntılı bir fotoğrafı çekilecektir. Bu kapsamda yapılacak olan işyeri ziyaretleri ile işverenlerin talepleri anında alınabilmekte, ihtiyaç duyulan işgücü İŞKUR’a kayıtlı işsizlerden sağlanabilmektedir. Bu analiz çalışması, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün vizyon çalışmalarını da şekillendirmektedir. Talep edilen işgücü, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından açılacak olan kurslara da yön gösterdiği gibi, gelecekte ihtiyaç duyulacak mesleklere de ışık tutmaktadır. Dolayısıyla bu amacı gerçekleştirebilmek için Kurumun uzman personeli olan İş ve Meslek Danışmanları, başta organize sanayi bölgeleri olmak üzere İlimiz için önceden belirlenen küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde araştırma çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]