İş arayanlar dikkat; İhtiyaç çok fazla arttı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Temmuz-2021 ayı olağan toplantısında İlin istihdam verilerini değerlendirdi. büyük firmaların üretimde ve vardiyalı sistemde çalışacak 18-40 yaş arası, vasıflı veya vasıfsız, bay-bayan işçi ihtiyacının çok fazla arttığı, bu nedenle iş arayanların İŞKUR’a başvurmaları çağrısında bulunuldu.

Covit-19 salgını sonrası kısıtlamaların kaldırılması ve yaz ayını etkisi ile işverenlerden İŞKUR’ a bildirilen eden işgücü taleplerinde ve işe yerleştirme sayılarında artış gözlendi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Sakarya Vali Yardımcısı Murat Karasu başkanlığında, kurul üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Kurul, 2021 yılı 3. olağan Temmuz ayı toplantısında İlin istihdam verilerini ve mesleki eğitim ile istihdam bağlantısını değerlendirdi.

‘BAŞARILI BİR SÜREÇ GEÇİRİLDİ’

Sakarya Vali Yardımcısı Murat Karasu, değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada “Salgının istihdam üzerindeki etkisi adına en kötü durum geride kalmıştır. Covit-19 salgının başladığı Mart-2020 ayının başından Haziran-2021 ayının sonuna kadar olan 16 aylık süreçte istihdamın salgından etkilenmemesi için İŞKUR, Kısa Çalışma ve Nakdi Ücret destekleri ile işçiyi ve işvereni desteklemiştir. Yine bu süreçte, işçi çıkarımları yasaklanmış ve gelinen noktada işçi çıkarma yasağının son bulması ile çok büyük sayılarda işçi çıkarımları beklenirken sınırlı düzeyde kaldığı gözlenmektedir. Dolayısıyla, yapılan ödemelerle süreç çok başarılı yürütülmüştür.” İfadelerini kullandı.

MESLEK EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

İŞKUR Müdürü Tekin Kaya ise verdiği bilgide; “Yapılan araştırmaların, işverenlerle düzenlenen İŞKUR’ un Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim Programlarını kullanan işverenlerin, üretimi, ihracatı ve istihdamını artırdığı vurgulandı, bunun yanında, değişen teknolojik gelişmelerin mesleki eğitimi hayat boyu öğrenim anlayışı içinde sürekli kılmak İlimize ve Ülkemize rekabet avantajı sağlayacaktır. Bu itibarla, işverenlerimizin İŞKUR desteklerinden sürekli yararlanmalarını sağlamak istihdamımızı güçlü kılacaktır.” ifadesinde bulundu.  Bunun yanında, İŞKUR ve SGK nın teşviklerinden yararlanılması kayıt dışı istihdamın önlenmesi içinde avantajlar sağladığını belirten İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, devam eden istihdam teşvikleri hakkında kurul üyelerini bilgilendirerek, işverenlere “istihdamınız desteksiz ve teşviksiz kalmasın” çağrısında bulundu.
 

İLK 6 AYDA 9 BİN 805 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2021 yılı ilk 6 aylık faaliyetleri ile istihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik faaliyetler değerlendirildi. Buna göre, 2021 yılının ilk 6 aylık dönemde İŞKUR aracılığıyla 9.805 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu bildirildi. Bunun yanında, İŞKUR’ un Sakarya’da 2021 yılı için işe yerleştirme hedefinin ise 24.250 kişi olduğu hatırlatıldı. Ayrıca, İŞKUR un, mesleki eğitime ilişkin kurs ve programlarından yılın ilk 6 ayında toplam 6.032 kişinin faydalanarak iş ve meslek sahibi olduğu belirtildi.
 

İSTİHDAM AÇILMAYA BAŞLADI

Kurul toplantısında yapılan sunumda Sakarya İŞKUR’a Haziran-2021 ayının ilk 10 gününde işverenlerden 133 kişilik işgücü talebi alınıp 356 kişini işe yerleştirildiği, Temmuz-2021 ayının ilk 10 gününde ise 488 kişilik işgücü talebinin alındığı ve 1.384 kişinin de işe yerleştirilmiş olduğu belirtildi. Ayrıca, yasakların kalkması ve yaz ayının etkisi ile özellikle büyük firmaların ilave istihdam açmaya başladıklarına yer verildi. Özellikle, büyük firmaların üretimde ve vardiyalı sistemde çalışacak 18-40 yaş arası, vasıflı veya vasıfsız, bay-bayan işçi ihtiyacının çok fazla arttığı, bu nedenle iş arayanların İŞKUR’a başvurmaları çağrısında bulunuldu.


 2021 YILI SONUNA KADAR

Bu değerlendirmeler ve işverenlerden alınan talepler çerçevesinde, İŞKUR’un 2021 yılı mesleki eğitim kurs ve program sayısında güncelleme yapılarak 14.665 kişinin destekten yararlanması kararlaştırıldı. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı 3. olağan toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

 

1 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]