Irak'ta kaçırılan Hendekli işçiden iyi haber

Irak'ta kaçırılan 18 Türk işçiden Sakarya Hendekli Ercan Özpilavcı ve Necdet Yılmaz, Irak'ın Basra kentinde serbest bırakıldı.

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Bakü'de bulunan Bakanlık Sözcüsü Tanju Bilgiç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2 Eylül'de kaçırılan işçilerden Necdet Yılmaz ve Ercan Özpilavcı'nın bugün serbest bırakıldığını söyledi.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğinden yetkililerin serbest bırakılan işçilerle görüştüğünü ve sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisini verdiğini ifade eden Bilgiç, "Diğerlerinin de serbest bırakılmasını temenni ediyorum" dedi. Irak'taki yetkililerden alınan bilgiye göre, serbest bırakılan 2 işçinin yanında Bağdat Büyükelçiliğinden yetkililer de bulunuyor. Serbest bırakılan işçilerin, alıkonulan arkadaşlarının sağlık durumunun iyi olduğunu aktardığı belirtiliyor. Yetkililer, Yılmaz ve Özpilavcı'nın Bağdat ya da Basra'dan uçakla İstanbul'a getirilebileceğini kaydederken, bu konunun henüz netleşmediğini ifade ediyor.

Bağdat'ın Sadr bölgesinde 2 Eylül'de bir Türk müteahhitlik firmasına bağlı çalışan 18 Türk işçi, kimliği belirlenemeyen üniformalı bir grup tarafından kaçırılmıştı. Yetkililer, kaçırılanların bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci olduğunu açıklamıştı.

Büyük sevinç yaşadılar

Irak'ta kaçırılan 18 Türk işçiden serbest bırakılan iki işçi arasında yer alan Ercan Özpilavcı'nın memleketi Sakarya'daki yakınları büyük sevinç yaşıyor.

İşçinin ağabeyi Recep Özpilavcı yaptığı açıklamada, Necdet Yılmaz ile kardeşi Ercan Özpilavcı'nın Irak'ın Basra kentinde serbest bırakıldığı haberini almalarının ardından yakınlarıyla Ankara'ya hareket ettiklerini söyledi.

Özpilavcı, Ankara'da karşılayacakları kardeşiyle irtibat kurduklarını belirterek "Çok mutluyuz, inşallah öbür işçiler de kurtulur. Hepsinin kurtulmasını istiyoruz. Sadece bizim mutlu olmamız yetmiyor. Diğer ailelerin de yüzünün gülmesini, kazasız belasız gelmelerini istiyoruz" diye konuştu.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
5b100da5b53fff6511ab81e102c7ee21@