İmam Hatip Lisesi'nde asansör düştü: 7 öğrenci yaralı

Sakarya\'nın Geyve ilçesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi\'nde öğrencilerin içinde bulunduğu asansör, halatının bağlı olduğu makaranın kopması sonucu ikinci kattan zemine çakıldı. Kazada 7 öğrenci yaralandı. İtfaiye ekiplerince kurtarılan öğrencilerden ikisinin kafa travması olduğu öğrenildi.


Anadolu İmam Hatip Lisesi\'nde öğle saatlerinde 7 öğrencinin bindiği asansör, iddiaya göre halatının bağlı olduğu makaranın kopması sonucu ikinci kattan zemine çakıldı. Asansördeki öğrenciler, Osman Burak Kıra, Miraç Demir, Oğuzhan Karaman, Hüseyin Özçelik, Enes Gül, Yavuz Eker, Tarık Ayvaz yaralandı. Öğrencilerin yardımına ilk olarak öğretmenleri koştu. Öğretmenler, durumu 112 acil ve itfaiyeye haber verdi.

Okula gelen itfaiye ekipleri, asansörün kapısını kırarak açtı. Yaklaşık 20 dakikalık çalışma sonucu öğrenciler, asansörden çıkartıldı. Öğrenciler, ambulanslarla Geyve Devlet Hastanesi\'ne kaldırıldı. Yaralı öğrencilerden 3\'ü ilk müdahalelerinin ardından Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi\'ne sevk edildi. Yaralı öğrencilerden ikisinin kafa travmasının bulunduğu belirtildi.

Kazayı haber alan öğrencilerin aileleri hastaneye akın etti. Öte yandan polis asansörde inceleme yaptı. Okulun bu yıl başında eğitim ve öğretime açıldığı öğrenildi.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Sakarya'nın Geyve ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 7 öğrencinin yaralandığı asansör kazasıyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Canbal ve Okul Müdürü Mehmet Doğan’ı arayıp bilgi aldı. Bakan Avcı, soruşturma talimatı verdi.

Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 7 öğrencinin yaralandığı asansör kazasıyla ilgili Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Uzman ekibin inceleme yapacağı asansörün girişleri güvenlik çemberiyle kapatıldı. Kazanın yaşandığı asansörün 8 kişilik olduğu öğrenildi. Kaza sonrası Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Canbal ve Okul Müdürü Mehmet Doğan’ı arayıp bilgi aldı. Avcı’nın, kazayla ilgili soruşturma talimatı verdiği ve müfettiş görevlendirildiği öğrenildi.
Sakarya’nın Geyve ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaşanan asansör kazasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı talimatıyla adli ve idari soruşturma başlatılırken, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, sorumluların cezalandırılması için olayın takipçisi olacaklarını açıkladı.

Vali Coş, sosyal medyada olayın takipçisi olacaklarını duyururken, twitter hesabından kazaya ilişkin yayınladığı mesajında ayrıca, asansör kazasında yaralanan öğrenciler için de şifa istedi.

İşte Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş tarafından sosyal medyada kazaya ilişkin paylaşılan o mesajlar:

“Geyve Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde asansör kazasında yaralanan yedi öğrencimize Yüce Allah'tan acil şifalar diliyoruz”

“Olayla ilgili adli ve idari soruşturmaya başlandı. Sorumluların cezalandırılması için takipçi olacağız”
İstanbul Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında 10 işçinin öldüğü asansör faciasının ardından, önceki gün de Ankara ve Sakarya’daki kazalar, asansörlerde denetim yetersizliğini gözler önüne serdi. Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği Başkanı Sefa Targıt, “1.300 belediyenin 500’ü denetim yapmış.” dedi.

Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında 10 işçinin öldüğü faciadan sonra, Ankara ve Sakarya’da meydana gelen kazalar, gözleri asansör güvenliğine çevirdi. İş güvenliği uzmanı Sefa Targıt, Sanayi Bakanlığı’nın denetlediği 150 bin asansörden yüzde 64’ünün hatalı çıktığını söyledi. “Sektördeki denetimsizlik en büyük sorun.” dedi. Daha önce de TSE 39 ilde inceleme yapmış, 49 bin 500 asansörden 36 bin 500’ünü ‘can ve mal güvenliği için yüksek riskli’ bularak kırmızı etiketle işaretlemişti.

İstanbul Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı yerine inşa edilen rezidanstaki 10 işçiyi öldüren asansör faciasının ardından önceki gün de Ankara ve Sakarya’da meydana gelen kazalar, gözleri asansörlerin güvenliğine çevirdi. Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı ve İş Güvenliği Uzmanı Sefa Targıt, Sanayi Bakanlığı’nın 300 bin asansörü denetlemeye başladığını, şimdiye kadar denetlenen 150 bininden yüzde 64’ünün hatalı çıktığını söyledi. Targıt, “Şimdi belediyeler duruma müdahil oldu. Kullanıma elverişsiz asansörleri iyileştirme çalışmaları onların sorumluluğuna verildi. Ama ülkedeki 1.300 belediyenin sadece 500’ü denetim yapmış. Sektördeki denetimsizlik en büyük sorun.” dedi. Hızlı büyüyen sektörde denetim yapacak teknik eleman eksikliği olduğunu vurgulayan Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği Başkanı Targıt, “Bu sebeple il müdürlükleri ve ilçe belediyelerini bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Dün Ankara’da bu kapsamda toplantı yaptık. Öncesinde de 7 bölgede 7 toplantı gerçekleştirdik. Sektördeki denetimler 1 yıl içinde ancak istenilen seviyeye ulaşır.” açıklamasında bulundu.
8 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle