İlk Ders Zili Çaldı: Minikler Okulla Tanıştı

Verimli ders çalışma yöntemler…
özel ders ücretleri adapazarı
1 ay önce
Tüm okul öncesi ve İlkokul birinci sınıf öğrencileri için uyum eğitimi başladı. Minikler, anne ve babaları ilk gün okul heyecanı yaşadı.
Tüm Türkiye'de olduğu gibi Sakarya'da da okul öncesi ve İlkokul birinci sınıf öğrencileri için okullar başladı. Uyum eğitimi için okula gelen minik öğrenciler ve aileleri, büyük heyecan yaşadı.
Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk defa 5-9 Eylül'deki uyum sürecinde çocuk-aile-öğretmen iş birliğinin artırılması amacıyla yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.
Buna göre, tüm okul öncesi ve İlkokul birinci sınıf öğretmenleri tarafından ailelere yönelik yüz yüze bilgilendirme toplantısı gerçekleştiriliyor.
Öğretmenler, bu toplantıda, okul ortamı, eğitim-öğretim faaliyetleri, etkinlikler ve kazanımlar hakkında velileri bilgilendiriyor.
Bunun yanında veliler, çocukların özellikleri ve hazır bulunuş durumlarına göre gözlemlenen farklılıklarda veli kaygılarını giderici, onların okula uyum sürecini destekleyeceği faaliyetler hakkında da bilgi alabilecek.
İkinci gün öğrenciler velileri ile okula gidecek
Uyum eğitiminin ikinci gününde ise veliler, çocuklarıyla birlikte gruplar halinde farklı zaman dilimlerinde okula gidecek. Veliler ve çocukları, öğretmenleri tarafından sınıflar, rehberlik servisi, kütüphane, okulun bahçesi, giriş-çıkış gibi okulun iç ve dış mekanlarını beraber gezerek tanıyacak. Veliler ayrıca, okul yönetimi ile tanışma fırsatı elde edecek.
Sürecin üçüncü gününde öğretmenler, yakın iletişim amacıyla öğrencileri ile iki grup halinde etkinlikler yapacak. Bu kapsamda, öğretmenler sınıflarda ve açık havada, çocukların okula uyum sürecinin hızlandırılması için tanıma, tanışma, sınıf-okul ortamının tanıtılması, sınıf kuralları temalı çalışmalar yapacak.
Minik öğrenciler, uyum eğitiminin son iki gününde ise tüm sınıf düzeyinde sürece dahil olacak ve okula uyum sürecinin hızlandırılması için planlanan etkinliklere tüm sınıf arkadaşlarıyla birlikte katılacak.
Ortaokul ve Liseye başlayacak öğrencilerin uyum eğitimleri 12 Eylül'de
Bu yıl Ortaokul ve Liseye adım atacak öğrencilerin uyum eğitimi süreci ise 2022-2023 eğitim öğretim döneminin açılacağı 12 Eylül'de uygulanmaya başlayacak.
Bu kapsamda, Ortaokulların 5'inci ve liselerin 9'uncu sınıflarına başlayacak öğrenciler için rehberlik ve uyum çalışmaları 16 Eylül'e kadar sürecek.
1 / 4