İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Aksi takdirde, sorunlarla karşılaşabilir, aracı gerçek piyasa fiyatının çok daha üstüne satın alabilir ve pişman olabilirsiniz. Biz de sizlere, araç satın alırken zor durumda kalmamanız ve iyi bir tercih yapabilmeniz için burdayız.
EKSTRA HARCAMALAR OLACAĞINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN
Bütçenizi hesaplarken satın alma işlemleri sırasında vergiler,sigortalar,devir işlemleri ve birçok masraf çıkacağını unutmayın. Bu masraflar seçtiğiniz araca ve yaşına göre değişkenlik gösterebilir.
DOĞRU ARACI SEÇTİĞİNİZDEN EMİN OLUN
Bütçenizi belirledikten sonra sizin için en uygun aracı seçtiğinizden emin olun. Aracı neden istediğini, sizin için ne gibi avantajları olduğunu düşünerek alın.
ARACIN PİYASA DEĞERİNİ ÖĞRENİN
Satıcı ile iletişime geçmeden önce, aracın piyasa değerlerini öğrenin. Araştıracağınız diğer araçların, aynı model ve yaşta olmasını dikkat edin. Daha sonra satıcı ile görüşmenizde, fiyat endeksini daha iyi yapabileceksiniz.
SATICI İLE İLETİŞİME GEÇİN
Satıcı ile iletişime geçtiğinizde araç hakkında bu soruları sorabilirsiniz. Aracı neden satmak istiyorlar? Ne zamandan beri aracı kullanıyorlar? Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu? Araç genel olarak ne durumda? Motor durumu nasıl? Son bakımı ne zaman yapıldı ve hangi parçalar bakıma alındı?
ARACI İNCELEYİN
Aracı gün ışığında kontrol edin. kaportayı, kapıları ve bagaj kapağını açın. Karoser çizikleri,delikler ve paslan mı var mı kontrol etmekte fayda var.
ŞASİ VE MOTOR NUMARASINI KONTROL EDİN
Numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası uyuşup uyuşmadığını kontrol edin.
BİLİR KİŞİDEN YARDIM İSTEMEYİ UNUTMAYIN
Varsa sigortacınıza, yoksa herhangi bir sigorta acentesine gidip plaka ve şasi numarasından kasko ve kaza sorgulaması yaptırın.
6 ay önce
İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
Blog ↝Otomotiv ↝
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle