Hepatit B Aşısını Hangi Meslek Grupları Olmalı?

İlahi Grupları
İlahi Grupları
Engelliler için oyun grupları
çocuk grupları
13 yıl önce
Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, Ocak ayında başlamak üzere Hepatit-B aşılamasına başlanacağını belirterek, aralarında kuaför ve berberlerin yer aldığı riskli görevlerde bulunanların kısa sürede aşılarını yaptırmalarını istedi.

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü, Hepatit B hastalığıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Hepatit B Kontrol Programı'nın yürütüldüğünün belirtildiği açıklamada, "Sağlık Bakanlığı tarafından halk sağlığı yönünde son derece öncelikli olan Hepatit B hastalığına yönelik Hepatit B Kontrol Programı yürütülmektedir. Programın temel amacı kronik Hepatit B virüs enfeksiyonunun önlenerek Hepatit B virüs enfeksiyonu ile ilişkili kronik karaciğer hastalığı, siroz ve hepatosellüler kanser görülme olasılığını azaltmaktır" denildi.

Hepatit B Kontrol Programı'nın bu kapsamda 1998 yılında başlatıldığı belirtilen açıklamada, 1998 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri doğrultusunda Hepatit B aşısının rutin çocukluk dönemi aşılama takvimine alındığı hatırlatıldı.

Hangi Meslek Grupları Aşı Olmalı?

Açıklamada, risk altındaki kişi ve grupların azaltılmasına yönelik olarak Ocak 2009 tarihinde başlamak üzere Hepatit B aşılamasına yönelik destek aşılama faaliyeti yapılmasının kararlaştırıldığı belirtilerek şöyle denildi: "Bu kapsamda, söz konusu risk grupları içinde yer alan tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, sağlık meslek yüksek okulu öğrencileri, özel diş hekimleri, çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları, huzur evleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, kreş ve gündüz bakımevleri ve hizmet sunan kişiler, itfaiye, polis memurları, berber, kuaför, manikürcü ve pedikürcülerin aşılanması önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Bu bağlamda gerekli iletişim kurulmuştur ve sözü geçen meslek mensuplarının bağlı bulunduğu sağlık ocağı bölgelerinde ücretsiz aşılaması için gerekli alt yapı hazırlanmıştır."