Hendek'te 2 kat üstü evlere asansör zorunluluğu

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, 14 yıl önce engellileri tespit ederek başladıkları çalışmalar neticesinde araç desteği, eğitim desteği, meslek kursları gibi faaliyetlerle engelli vatandaşları toplumun her noktasında aktif olarak görmekten mutluluk duyduklarını söyleyerek, “Engelsiz kent Hendek protokolünü imzalayarak bunu yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Hendek’te engelliler artık yaşamın içinde. İlçemizin fiziki şartlarını görme ve bedensel engellilere göre düzenlediğimiz gibi üst geçitlerimizi de asansörlü olarak yapıyoruz.”dedi.

Sağlıklı insanla sağlıksız insanın eşit şartlara kavuşması için toplumun her alanında düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen İnci, herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Hendek’te bugüne kadar 14 km görme engelli yolu yaptıklarını ve 950 adet akülü araç hediye ettiklerini ifade eden İnci, ayrıca İnsanların yaşlandıklarında da geçirecekleri rahatsızlıklarla engellerinin olabileceğine dikkat çekerek Hendek Belediye Meclisi’nde aldıkları kararla 2 kat üstü evlere de asansör zorunluluğu getirdiklerini söyledi.

2005\'te çıkarılan yasa


Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, yaptığı açıklamada, yönetime geldikleri günden itibaren engelli vatandaşlara yönelik bir dizi proje hazırladıklarını, bu çalışma kapsamında öncelikle engelli vatandaşların tespit edildiğini ifade etti. Bu vatandaşların sosyal yaşama katılması için projeler üretildiğini belirten İnci, \'\'Başbakanımızın öncülüğünde 2005\'te çıkarılan yasayla bu çalışmalar hız kazandı. Bu doğrultuda ilçemizdeki yolları ve caddeleri engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla seyahat edebileceği hale getirdik\'\' dedi. İnci, bugüne kadar çok sayıda akülü ve manuel engelli aracının ücretsiz olarak engellilere tahsis edildiğini kaydederek, bu çalışma sayesinde Türkiye\'de örnek ilçe konumuna geldiklerini belirterek; “Eskiden engelli vatandaşlarımız evden dışarı çıkmazdı. Ya kendileri istemezdi ya da ailesi onu eve kapatırdı. Dağıttığımız engelli araçları ve caddelerdeki düzenlemelerle engelli kardeşlerimiz rahatça dışarı çıkıyor. Birbiriyle tanışıyorlar. Yalnız olmadıklarını görüyorlar bu şekilde. Şu an çok sayıda engelli kardeşimiz ticaret dahi yapıyor. Engellilerimiz alan el değil veren el durumuna geldi çok şükür. Oluşturduğumuz merkezlerde görme engelli kardeşlerimiz rahatça kitap okuyor, internete girebiliyor\'\' dedi.

Engellilerin evlenmesine de öncülük ettiklerini belirten İnci, \'\'Çok sayıda engelli vatandaşımız birbiriyle tanıştı ve kaynaştı. Hatta bazıları evlenmek için bize başvurdu. Bugüne kadar çok sayıda engelli çiftimiz dünya evine girdi. İş hayatında artık engellileri de görebiliyoruz. Bu insanların bizimle farkları yok artık. Bizim gibi dolaşıyorlar, iş yapıyorlar, para kazanıyorlar. Engelli vatandaşlarımıza desteği verdikten sonra gerisi kolay. Onlar zaten çalışmaya hazır\'\' diye konuştu.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]