Hendek’te mültecilere sağlık konferansı verildi

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünün "Mülteci Sağlığı Projesi " kapsamında hazırladığı konferansta mülteci ve göçmenlere yönelik hizmetlerde kurumsal eşgüdüm ve koordinasyonun öneminden bahsedildi.

Arapça, İngilizce ve Türkçe hazırlanan rehber kitaplar çoğunluğu Suriyeli göçmenlerden oluşan mültecilere dağıtıldı. Konferansta konuşan Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli Uz.Hemşire Deniz De Asis , göçlerin sebepleri ve göçmenlerle ilgili sağlık sorunlarında iletişimin öneminden bahsetti. Eğitim verebilecek ve bakabilecek sayıda çocuk sahibi olunması, ücretsiz aile planlaması hizmetlerine ulaşabilecekleri anlatıldı. Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.Burcu Başaran Güngör Aile planlaması hizmetlerinde kadın sağlığı konusunda bilgiler verdi. Üroloji Uzmanı Operatör Dr.Muhammed Al Ali Enfeksiyon hastalıkları ve hijyen alışkanlıkları konularında tavsiyelerde bulundu.

3 dilde gerçekleşen konferansa İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz Öğütlü, Serdivan İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.Sevda Gürsel, Hendek hastanesi başhekimi Uz.Dr Sedat Aydın, Eczacılar Odası Hendek temsilcisi Ecz.Özlem Coşkun Bahadırlar katıldı.

Sunumları ile İylaf Al Cerad, Seda Nazlı Bahadırlar ve Denizhan De Asis gönüllü ekip olarak, üç dilde anlık çeviri yaparak katkı sağladılar.

Hendek Belediyesi Veteriner Hekimi Kemal Atalay'ın belediye adına katkılarıyla gerçekleşen konferansa mültecilerin ilgisi yoğundu.

5 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]