Haziran ayı kira artış oranı belli oldu

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte milyonlarca haneyi ilgilendiren Haziran ayı kira artış oranı da belli oldu.
TÜİK'in açıkladığı verilere göre Kira fiyatlarındaki artışta 12 aylık ortalama TÜFE belirleyici oluyor. Buna göre Haziran ayında yeni kira sözleşmesi yapacak vatandaşlar için zam oranı yüzde 39,33 oldu.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte milyonlarca haneyi ilgilendiren Haziran ayı kira artış oranı da belli oldu.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre Kira fiyatlarındaki artışta 12 aylık ortalama TÜFE belirleyici oluyor. Buna göre Haziran ayında kira artışı yüzde 39,33 olacak.

Böylece yurttaşın 1000 lira olan kirası eğer zam dönemiyse 1.393,3 liraya yükselecek.

Düzenleme bekleniyor

Hükümet tarafından yapılması planlanan kira düzenlemesine ilişkin son açıklamayı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yapmıştı.

Çalışmanın son aşamasına gelindiğini belirten Bozdağ, "Birinci başlık ilk defa kiraya verecek ev sahibi ile kiraya tutacak kişi arasında kira miktarıyla ilgili nasıl bir ölçü konabilir, iki tarafın hukukunu koruyan bununla ilgili çalışma yapılması talimatını verdik. Arkasından oturanlarla ilgili artış oranı nasıl olacak, ne olacak, neye göre yapılacak, TÜFE, TEFE, diğer enflasyon rakamları, başka şeyler, bütün bunları da dikkate alarak hem ev sahibinin hem de kiracının hukukunu koruyan ortak bir formül. Bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor." ifadelerini kullanmıştı.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç de kiraları düşürecek beş öneri sıralayarak, “İlçe belediyeleri konut arsası üretmeli. Belediyeler imar uygulamalarında daha hızlı ve etkin olmalı. Belediyelerin maliyet artırıcı yaklaşımları gündemden kaldırmaları lazım. Ticari imarı olan parseller ticaret/konuta dönüştürülmeli. Kullanılmayan ticari alanlar konut olmalı” demişti.
 

Belli eşarp
aylık kira fiyatları
7 ay önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]