Havai fişek fabrikası patlaması davasında karar günü

Hendek'te 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamanın davasının Pazartesi günkü duruşmasında karar bekleniyor. 7 sanığın her bir can kaybı için 22 yıl 6'şar aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.


Hendek ilçesi Yukarıçalıca Mahallesi mevkiinde havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020'de meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybederken, 127 kişi de yaralanmıştı.

Patlamaya ilişkin gözaltına alınan aralarında fabrika sahibinin de bulunduğu 5 şüpheli tutuklanmış, bir zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Öte yandan patlamada yaralanan Ahmet Ç, davada müşteki sanık olarak yargılanıyor.

Kontrollü imha amacıyla Adapazarı ilçesi Taşkısığı mevkisine getirilen fabrikadaki patlayıcıların 9 Temmuz'da kamyondan indirildiği sırada meydana gelen patlamada da 3 asker şehit olmuş, 8 jandarma personeliyle kamyon şoförü yaralanmıştı.

Patlamaya ilişkin davanın görülmesine Ferizli ilçesindeki yeni cezaevi kampüsünde bulunan Sakarya Ağır Ceza Mahkemeleri Duruşma Salonu’nda Pazartesi günü devam edilecek.

 7 sanık hakkında her bir can kaybı için 22 yıl 6'şar aya kadar hapis istendiği davanın son celsesinde taraflara mütalaaya karşı son savunmalarını yapmaları için ek süre verilmişti.

Pazartesi günkü duruşmada davanın karara çıkması bekleniyor. 
 

1 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]