Havai fişek fabrikası patlaması davasında karar bekleniyor

Hendek'te 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davanın karar duruşması başladı.

Hendek ilçesi Yukarıçalıca Mahallesi mevkiinde havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020'de meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybederken, 127 kişi de yaralanmıştı.

Patlamaya ilişkin gözaltına alınan aralarında fabrika sahibinin de bulunduğu 5 şüpheli tutuklanmış, bir zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Öte yandan patlamada yaralanan Ahmet Ç, davada müşteki sanık olarak yargılanıyor.

Kontrollü imha amacıyla Adapazarı ilçesi Taşkısığı mevkisine getirilen fabrikadaki patlayıcıların 9 Temmuz'da kamyondan indirildiği sırada meydana gelen patlamada da 3 asker şehit olmuş, 8 jandarma personeliyle kamyon şoförü yaralanmıştı.

Patlamaya ilişkin davanın karar duruşması Ferizli ilçesindeki yeni cezaevi kampüsünde bulunan Sakarya Ağır Ceza Mahkemeleri Duruşma Salonu’nda bugün başladı.

 7 sanık hakkında her bir can kaybı için 22 yıl 6'şar aya kadar hapis istendiği davanın son celsesinde taraflara mütalaaya karşı son savunmalarını yapmaları için ek süre verilmişti.

Bugün tarafların mütalaaya karşı savunmalarını yapmasının ardından mahkeme heyetinin kararı açıklaması bekleniyor.

 

1 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]