"Hastanın Hayati Riskini En Aza İndirmek İstedik"

hayati çapa
13 yıl önce
Sakarya İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş, damar tıkanıklığı bulunan hastanın karayolu şartlarında sevki sırasında ambulansın sarsıntısı ile pıhtının bacaktan beyin, akciğer, kalp gibi hayati organlara giderek hastanın sağlığını tehlikeye düşürme olasılığı sebebiyle hava ambulansının kullanıldığını söyledi.

Hasan Bektaş, yaptığı açıklamada, bugün hava ambulansıyla Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edilen Selahattin Hasanoğlu'nun (66), Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bacaktaki kan dolaşımının bozulması sebebiyle ameliyat edildiğini söyledi. Kalp Damar Cerrahisi ekibi tarafından ameliyat edilen hastanın daha sonra yoğun bakımda gözlem altına alındığını kaydeden Bektaş, "Dün yoğun bakımdan çıkartılan hasta bir gün süreyle takip edilmiş. Ancak bacaktaki dolaşımın normal düzeye gelmemesi ve damar yapısının çok bozuk olması sebebiyle hastanın bir ayağının kesilmesine karar verilmiş." dedi.

Hasta sahiplerinin de isteği doğrultusunda Kocaeli Tıp Fakültesi Hastanesi ile koordinasyon kurularak gerekli sevk işlemlerinin ayarlandığını belirten Bektaş, açıklamasını şöyle sürdürdü; "Sevk işlemi için Sakarya 112 komuta kontrol merkezi ile irtibat kurulmuş. Hastanın zeminde yatan şeker hastalığı ve damarının daha önce pıhtı ile tıkanması, daha önce ameliyat olmuş olması, 45 kilometrelik (yaklaşık 45-60 dakika süreli) kara ambulansı nakli esnasında karayolu şartlarında ambulansın sarsıntısı ile pıhtının bacaktan beyin, akciğer, kalp gibi hayati organlara giderek hastanın sağlığını tehlikeye düşürme ihtimali ortaya çıkmıştır. Kara yolunda karşılaşılabilecek olumsuz hava ve trafik koşulları nedeniyle riskin en aza indirilmesi amacıyla alternatif olarak hava yoluyla naklin gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Talep Sakarya 112 komuta kontrol merkezince uygun görülmüştür. İstanbul 112 komuta kontrol merkeziyle temasa geçilerek karşı tarafın onayının ardından hasta helikopter ambulans pisti bulunan Sakarya Toyotasa İlk Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'ne nakledilerek oradan hava ambulansı ile Kocaeli Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi'ne ulaştırılmıştır."