Hastanelere Gidenler Ne Kadar Ödeyecek!

Sağlık harcamalarının 36 milyar TL'ye ulaşması hükümeti acil tasarruf önlemleri almaya yöneltmiş muayene katılım payı zamlandırılmıştı. Muayene katılım payları bugünden itibaren zamlı alınacak. İşte miktarlar:

Bugün 1 Ekim. Sosyal güvenlik reformunun yıl dönümü. Ayrıca bugün itibariyle aşağıda ayrıntılı açıklandığı üzere sağlıkta katkılar artacak. Vatandaşı hastane ve eczanelerde önemli sürprizler bekliyor.

Özel’de muayene 15 TL

Memur ve SGK’lıların sağlıktan yararlanmalarına ilişkin iki tebliğ 18 Eylül 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı.

SGK sigortalıları, yeşil kartlılar, emekliler ve de devlet memurlarının muayene ve tedavilerinde çok önemli değişiklikler yapıldı.

Son düzenleme ile hastanelerde muayene ve tedavilerde 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren katkı payı zamlı ödenecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklikle SGK sigortalılarının sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesi nedeniyle uygulanacak katılım payı tutarları;

* Birinci basamak sağlık kuruluşları ve aile hekimliği muayenelerinde 2 TL

* İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık kurumlarında 8 TL,

* Özel sağlık kurumlarında 15 TL,

Olarak belirlenmiştir. Böylece daha önce sağlık ocaklarında alınmayan katkı payı yeni dönemde 2 TL olacak. Ancak sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayene sonrasında kişilerin muayeneye ilişkin reçete ile eczanelere müracaat etmemesi durumunda, birinci basamak sağlık kuruluşları ile aile hekimliği muayenelerinde katılım payı alınmayacak, ikinci ve üçüncü basamak resmi sağlık kurumları ile özel sağlık kurumlarındaki muayenelerde ise 3 TL indirim yapılacaktır.

Katılım payı nasıl alınacak

Birinci basamak sağlık kuruluşları ve aile hekimliği muayenelerine ilişkin 2 TL tutarındaki katılım payı, kişilerin muayeneye ilişkin reçete ile eczanelere müracaat aşamasında eczaneden tahsil edilecektir. İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayeneler için 8 TL öngörülen katılım payının;

a) Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için 5 TL tutarındaki kısmı gelir ve aylıklarından, 3 TL lik tutar ise kişilerin muayeneye ilişkin reçete ile eczanelere müracaat aşamasında eczaneden,

b) Diğer kişiler için ise 8 TL katılım payı tutarı eczanelerden tahsil edilecektir.

Özel sağlık hizmeti sunucularında yapılan muayeneler için 15 TL öngörülen katılım payının;

a) Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için 12 TL tutarındaki kısmı gelir ve aylıklarından, 3 TL lik tutar ise kişilerin muayeneye ilişkin reçete ile eczanelere müracaat aşamasında eczaneden tahsil edilir.

b) Diğer kişiler için ise 12 TL katılım payı tutarı sağlık hizmeti sunucusu tarafından, 3 TL’lik tutar ise kişilerin muayeneye ilişkin reçete ile eczanelere müracaat aşamasında eczaneden tahsil edilecek.

Kamu görevlilerinin katkı payı

* Birinci basamak sağlık kuruluşları ve aile hekimliği muayenelerinde 2 TL

* İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık kurumlarında 8 TL,

* Özel sağlık kurumlarında 15 TL,

Katılım payı ödeyecek. 

Haber7.com

okula kadar servis
13 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]