Haşere İlaçlama Yapılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Haşere hamam böceği, sinek, tahtakurusu, pire, akrep, karınca, bit, kırkayak, örümce gibi türlerdir ve yaşam alanlarımıza kolayca yerleşebilen türlerdir. Türüne göre hastalık yayabilen haşereler evimizi ve sağlığımızı doğrudan eklerler. Geçmiş tarihlerde haşere türlerinin taşıdığı mikroplar nedeniyle sıtma ve veba hastalıklarının arttığı ve bu nedenle birçok ölümün yaşandığı biliniyor.

Yaşam alanlarımıza kolayca yerleşebilen haşerelerin ortak özelliği de çok hızlı bir şekilde üremeleridir. Her ortama ayak uydurabilen haşereler kurdukları ortamdan çabuk ayrılmazlar. Bu nedenle haşerelerin bulunduğu alan en hızlı şekilde ilaçlanmalıdır.

Genel olarak havalandırma boşluklarından, kanaliasyondan, banyo ve mutfak giderlerinden gelen haşereler, duvar çatlakları ve pencere boşluklarından da sık sık gelmektedir.

Haşereler ,kanla beslenen canlı türleri olup  bulaşıcı hastalıklara neden olurlar. Hastalıklar hayvanlar yoluyla insanlara bulaşıp, ciddi alerjilere neden olabilirler. İlaçlama konusunda önlem alınmadığı takdirde başta sarılık, tifo, veba gibi çeşitli hastalıklara neden olarak toplu ölümlere kadar yol açabilirler. Sağlığı tehdit eden haşerelerden kurtulmak ve önlem almak için profesyonel haşere ilaçlama firmasıyla iletişime geçmek şarttır.

Haşereler sıcak ve nemli alanlarda yaşamayı severler hızla üremelerini de bu tarz kapalı ortamlarda sağlarlar. Sıcak ve nemli olan kapalı alanların çok daha özenli ve titizlik için de ilaçlanması şarttır. Haşere türlerine göre doğru ilacı ve ilaçlamayı tespit edecek kişiler firmaların bünyesinde çalışan, konusunda uzman kişiler olmalıdır.

İlaçlama çeşitleri de içeriklerine göre ayrılır. 

KOKULU İLAÇLAMA

Haşere ilaçlamada en çok kullanılan ilaçlama yöntemidir. Püskürtme şeklinde uygulanan ilaç yoğun koku ve etki içerdiği için haşerelere daha kısa sürede çözüm bulmaktadır. Kokulu ilaçlamanın yapıldığı alan yaklaşık 4-6 saat arası boş bırakılmalıdır. Sonrasında alanın havalandığı takdirde tekrar kullanılabilir.

KOKUSUZ İLAÇLAMA

Kokulu ilaçlamayı tercih etmeyen insanlar genel olarak kokusuz ilaçlamaya yönelir. Kokusuz ilaçlama için bulunulan alanın uzun süre terk edilmesine gerek yoktur. Kısa bir süre camlar ve kapılar kapalı olduğu takdirde ilaç etkisini gösterir ve ondan sonra yine kullanıma geçilebilir. Toplu alanlarda kullanılabilecek en doğru ilaçlama yöntemidir.

JEL İLAÇLAMA

Kokusu olmayan ve etkisini uzun süre devam ettiren ilaçlama yöntemidir. Jel ilacı yiyen haşereler yuvasına döner ve orada ölür. Ölüyü yiyen canlılar da bu şekilde zehirlenir. Böyle devam eden ölüm döngüsü sayesinde haşerelerden kurtulmak kısa sürer.

İlaçlama yapılması gereken alan için kesinlikle ilaçlama şirketleri ile görüşülmelidir ve uygun ilaçlama yöntemi belirlenmelidir. Kişinin kendi kararları ile yaptığı ilaçlama sonuç vermeyebilir. Kesinlikle araştırma yapılmalıdır.

Bunun için Sakaryarehberim.com internet adresi, firmalara kendini tanıtma fırsatı sunmuştur.

Sakaryarehberim.com adresinden Sakarya'da ilaçlama alanında hizmet veren firmaları listeli şekilde bulabilirsiniz.

2 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
de7a7a4e429b0d5640c938fcda6c4817@