Halterin şampiyonlarını yetiştiriyor

Kariyerinde Halil Mutlu ve Semih Yağcı gibi şampiyonları halter sporuna kazandıran antrenör İbrahim Elmalı, okul okul gezerek minik sporcular arasından yeni yetenekler keşfediyor.

Elmalı, 1989'da Bulgaristan'ın Kırcaali şehrinden Türkiye'ye geldiğini ve Sakarya Demirspor'da işe başladığını söyledi.

Zamanın yöneticilerinden destek gördüklerini ve halterin Türkiye'de çok yüksek seviyelere ulaştığını belirten Elmalı, "O zaman Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü bize çok sahip çıktı, bize yol gösterdi, destek verdi ve onların sayesinde mücadelemizi devam ettirdik. Halil Mutlu, ilk yıl gençler şampiyonu oldu. 1993'te dünya şampiyonu oldu. 1994'te İstanbul'da, 1995'te Çin'de dünya şampiyonu oldu. 1996'da da olimpiyat şampiyonu oldu. Halil Mutlu'nun başarıları çoktur saymakla bitmez" dedi.

Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını ve şampiyonlar yetiştirdiğini ifade eden Elmalı, Halil Mutlu, Semih Yağcı, Samet Keleş, Gökhan Kılıç ve yıldızlardan Burak Balta gibi birçok yetenekli sporcu yetiştirdiğini anlattı.

Yetiştirdiği sporcularla her zaman gurur duyduğunu dile getiren Elmalı, Halil Mutlu gibi sporcuların çok nadir yetiştiğini, Mutlu'nun 20 yıldır halterin içinde olduğunu ve hiçbir zaman pes etmediğini aktardı.

- "Türkiye'de birçok Halil Mutlu var"


Uluslararası turnuvalarda başarılı olacak yeni sporcuların yetişmesinde antrenörlere büyür görev düştüğünü vurgulayan Elmalı, şöyle devam etti:

"Türkiye'de birçok Halil Mutlu var ama bunları arayıp bulmak lazım. Önemli olan bu. Antrenör arkadaşlarım okulları gezsinler. Arasınlar, araştırsınlar, yetenekli sporcularla çalışsınlar. Benim tavsiyem bu. Ben okulları geziyorum. Bizim sporcu kaynağımız okullar. Bizim okullarla samimi olmamız lazım. Aileler halteri sevsinler. Belki çok reklamımız olmuyor. Halter sporların babasıdır, ben bunu böyle biliyorum. Halterde tekniği güzel kullandığın zaman sakatlık oranı neredeyse yok denecek kadar az. Herkese tavsiye ediyorum. Gelsinler halter yapsınlar, vücutlarını güçlendirsinler, Türkiye Cumhuriyeti'ni güçlendirsinler. Bayrağımızı göndere çeksinler. Türkiye'nin gençleri çok inançlı ve güvenilir insanlar. İyi bir sporcu olma kapasitesine sahipler ama bu spordan nedense hep çekiniyorlar. Gelsinler, halter sporunun gerçeklerini hocalardan öğrensinler."

Elmalı, kendisinin okulları gezerek yetenekli öğrencileri keşfetmeye çalıştığını, Semih Yağcı'yı da bu yöntemle keşfettiğini belirterek, "Ben Semih Yağcı'nın okuluna gitmiştim. O okuldan yaklaşık 20 kişi seçtim. Aralarından eleme yaptım. Semih Yağcı'nın süratli ve yetenekli olduğunu gördüm. Yüksek seviyede sporcu olacağına inandığım için elimde tutmaya karar verdim. Yaklaşık 15 yıldır Semih Yağcı'yla çalışıyoruz. Bu sporcu, olimpiyatlarda madalya alacak tek kişi diye düşünüyorum. Halil Mutlu büyük sporcu, onun gibi olması zor ama Halil Mutlu'yu örnek alırsa yoluna devam eder. Semih'in sıkı sistemle çalışmasıyla olimpiyatlarda ilk üçe gireceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

- "Tek hedefimiz olimpiyatlar"

Semih Yağcı ise haltere antrenör Elmalı ile başladığını söyledi. Elmalı'nın deneyim ve profesyonellik olarak çok önemli bir antrenör olduğunu dile getiren Yağcı, başarılarındaki en büyük pay sahibinin 15 yıldır birlikte çalıştığı İbrahim Elmalı olduğunu vurguladı.

Birçok başarıya Elmalı'nın sayesinde imza attığını aktaran Yağcı, 2002'den 2014 yılına kadar birçok uluslararası yarışmaya katıldığını, bu turnuvaların çoğundan madalya aldığını anlattı.

Profesyonel spor yapan her oyuncunun en büyük hedefinin olimpiyatlar olduğunu söyleyen Yağcı, şunları kaydetti:

"Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya aldım. Her sporcunun hayali olduğu gibi şimdiki hedefim olimpiyatlar. Orada da ülkemi en güzel şekilde temsil edip ilk üçe girmek istiyorum. Kasım ayındaki dünya şampiyonası olimpiyat kotası için önemli bir yarışma. Geçen yıl Kazakistan'da yapılan dünya şampiyonasında kota sıralamasına giremedik ama Amerika'daki bu şampiyona bizim için çok önemli. Umuyoruz ki ülkemizi orada en iyi şekilde temsil edeceğiz."
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]