Halk Eğitim Müdürünü Öldürmüştü

Adapazarı Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Abdulvahit Uygar, cadde ortasında pompalı tüfekle kardeşi tarafından öldürülmesine ilişkin şüpheli M.Z.U. bugün hakim karşısına çıktı. 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, sanık maktulün babası, kardeşleri, sanığın eşi, tanıklar ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Celse arasında gelen belgelerin zapta geçirilmesi sonrasında kimlik tespiti yapıldı. Söz hakkı verilen tutuklu sanık M.Z.U., ağabeyi Abdulvahit Uygar ile alacak verecek meselesi olduğunu ve konuşmak için gittiği sırada ağabeyinin elini beline götürdüğünü gördüğünü ve tüfeğin yanlışlıkla ateş aldığını ifade etti.
Hakim karşısına çıkan ve söz hakkı verilen sanık M.Z.U., “Kardeşimi bilerek veya tasarlayarak öldürmedim. Ağabey kardeş arasında olan bir sorun vardı, 12 yıllık alacak verecek meselesi vardı. Ben Ağrı Patnos’ta bakkal dükkanı işletiyordum. 3 yıl uğraştı, 'Çocukların burada geleceği yok' dedi. Beni ikna etti. Sakarya’ya geldim ve Patnos’taki yerimi devrettim. Burada ben, ağabeyim ve M.Ç. ortak olarak balık tezgahında çalıştık sonra anlaşamayınca ayrıldım. Ben Sakarya’ya 12 yıl önce geldiğimde 1 milyon 500 bin lira parayla geldim. Bu parayı ağabeyim benden aldı ve Sakarya’ya alış dedi. 6-7 sene paramı dövize yatırdığını söyledi. Bir zaman sonra ben paramı istedim bana 'Bende paran yok buna dair bir yazılı beyanın var mı?' dedi. 4-5 yıl önceydi yanılmıyorsam mesaj attım sonra araya aracılar girdi ve görüşmeye başladık. Düşmanlık olmadı akabinde 1 buçuk sene önce pandemi döneminde annemi köye götürmemi istedi, götürdüm. Aramızda düşmanlık yoktu. Annemi bıraktıktan sonra arabayı ağabeyime verdim. En son 15 -20 gün önce M.B. benimle konuşmak istedi. Bana 3 buçuk milyon lira teklif ettiler benim paramın o zamanki değeri 20 milyon liraya yakındı. Bende tamam dedim. Bunu kabul etmemdeki sebep beni avukat tutarak sıkıştırmasıydı. Kabul etmek zorunda kaldım.” dedi.
“Arkadaşımdan istedim Kocaeli’ne gidecektim yeni bir hayat başlangıcı için iş bakacaktım. Tüfeği de satmak için arabaya aldım. Sonra 15 -20 gün geçti M.B. gelmedi. Bende ağabeyimin yanına gittim. Beni görür belki konuşuruz dedim. Mesai saatinin bitimine yakın ordaydım. Ağabeyim arabayla giderdi hep ama bu sefer yürümeye başladı bana doğru geldi. Bende üstüme alındım çünkü bana daha önceden, 'Silahımı aldım, alt yapımı hazırladım ceza almam.' demişti. Elimi omzuna attım eli beline gidince tüfek istem dışı ateş aldı. Bana arkadan sıkmasın diye bacağına ateş ettim. Ben önceden ağabeyimi tasarlayarak ve bilerek öldürmedim, ben birini vuracağım diye kimseyi aramadım, HDP binasına gitmedim. Pişmanım, hayatım boyunca psikoloji destek almadım ve ilaç kullanmadım.” diye konuştu.
Sanık ve maktulün babası K.U., “Söylediklerinin hepsi yalan maktül ve sanık benim oğlumdur. Abdulvahit, sanıktan para almamıştır. Dükkan zaten Patnos dışında ufak bir kulübeydi sigara dahi satamazdı. Ağabeyi, sanık ve çocuklarının iyiliği için Sakarya’ya çağırdı. Aldığı evin yarısını ağabeyi Abdulvahit verdi. Şikayetçiyim” şeklinde konuştu.
Mahkemede tanık olarak dinlenen S.Ö., “Olay sonrasında bir kişi araçtan indi, tüfek vardı elinde rahmetliye seslendi ve 2 el ateş etti. İkisinin arasında yaklaşık 3 metre mesafe vardı. İkinci atışta bir adım daha yaklaştı. Tüfeği arabanın arkasına atarak olay yerinden gitti.” derken sanığın olay günü kullandığı arabayı veren H.E. “Arabamı çocuğunun askerlik yaptığını, Kocaeli’nde bir kızdan hoşlandığını ve hayırlı bir iş için gittiğini söyleyerek aldı.” dedi.
Olay, 26 Nisan Salı günü Papuççular Mahallesi Saraybosna Caddesi'nde bulunan Adapazarı Halk Eğitim Merkezi önünde meydana geldi. Merkezden çıkan Abdulvahit Uygar, iddiaya göre alacak-verecek meselesi sebebi ile aralarında tartışma yaşadığı kardeşi M.Z.U. ile karşı karşıya geldi. Bu esnada şüpheli M.Z.U. yanında bulunan pompalı tüfekle kardeşi Uygar’a ateş açtı. Abdulvahit Uygar, kaldırıldığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybederken, şüpheli kardeşi ise kayıplara karışmıştı.
1 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]