Geyve'de üzüm bağlarını kırağı vurdu

Geyve ve çevresinde dün gece meydana gelen kırağı, yüzlerce dekarlık üzüm bağlarında zarara yol açtı.

Marmara Bölgesinin meyve sebze ambarı olarak bilinen Geyve Ovasının bazı bölümlerinde 22.Nisan gecesi hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle çiçek halinde olan  üzüm bağlarını don vurdu.

Üretici Perişan

Geyve bölgesinde dün gece meydana gelen kırağı sonrası yanan üzüm bağlarının durumu üreticileri bir hayli üzdü. Üreticiler Üzümden bu yılı hiç para kazanamayacağız. Diğer yetiştirdiğimiz tarım ürünlerinden elde edeceğimiz gelirlerle geçinmeye çalışacağız. Çok zor durumda kaldık, kalacağız. Aynı üzüm varmış gibi bakımımızı yapmak zorundayız. Çünkü bunu da yapmazsak bağlar kurur gider. Çubukları bir dahaki yıla hazırlayacağız. Bir yıl sonra üzüm almak için bu yıldan çalışmaya başlayacağız” dediler.

Tarım Sigortası Eksikliği

Bu tür felaketler sonrasında zararlarını karşılayabilmek için tarım sigortası yaptıran çiftçilerin sayısı da genele bakıldığı zaman çok alt sıralarda kalan Geyve ilçesinde tarım arazisinin, sadece yüzde 20’lik bölümünün sigortalı olduğu öğrenilirken sigortayı yaptıran çiftçilerin de, zararlarını tam olarak karşılayamadıkları kaydedildi.

Dona Karşı Çözüm İsteği

Her sene bu durumla karşı karşıya kalan üreticiler yetkililere feryat ederek bu işe çözüm bulunmasını istedi. Geyve Ovasında Ekmeklerini alın teri ile topraktan çıkaran üreticiler sitem ederek, Dona karşı birlik olup Lastik Yakıldığı zaman manşetlere konuşan yetkililere seslenerek, yaşanan bu felaket durumunda da aynı yetkilileri yanımızda görmek istiyoruz dediler.

Kaynak:geyvemedya.com
6 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]