Gençlerimiz Türkiye'yi Temsil Edecek

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri hidrojen yakıt piliyle çalışan araç geliştirdi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAITEM) tarafından üretilen Hidrojen Arabası SAHIMO X3, 22-24 Mayıs tarihleri arasında Shell tarafından Fransa'da düzenlenecek Shell Eco Marathon 2008 yarışına katılarak Türkiye'yi temsil edecek.

Avrupa Birliği Bilim ve Araştırma Komisyonu tarafından desteklenen Shell Eco Marathon'da Şehir Arabaları (Urban Vehicles) klasmanında yarışacak SAÜ SAITEM takımı, aynı klasmanda İstanbul Teknik Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi ile birlikte Türkiye'yi temsil edecek. 2003 yılında SAÜ öğrencileri tarafından kurulan ve bugüne kadar güneş arabası SAGUAR ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışlarda birçok önemli başarıya imza atan topluluk, Fransa'da yapılacak yarışlara hazırlanıyor.

Saatte 78 Kilometre Hız Yapabiliyor

Araç, Makine Mühendisliği bölümü öğretim üyeleri gözetiminde, öğrenciler tarafından tasarlandı.

Öğrencilerin 6 ay hazırlık, 2 ay tasarım olmak üzere 8 aylık çalışma neticesinde 'Hidrocartal' ortaya çıktı. Türkiye'de üretimi olmadığı için yurt dışından getirilen hidrojen yakıt pili hariç aracın tüm elektrik, mekanik ve bütün diğer aksamları öğrenciler tarafından yapıldı. Saatte 78 kilometre hız yapabilen araç 60 bin YTL'ye maloldu. Araç hidrojen yakıt pili ile çalıştığı için atık olarak geriye sadece saf su bırakıyor.

Projede çalışan öğrenciler, kendilerine imkan verildiğinde birçok yeni projeye imza atabileceklerini belirterek, "Bizim bu çalışmamız alternatif ve çevreyi kirletmeyen temiz enerji konusunda Türkiye'de de bir şeyler yapıldığını göstermek. Şu anda Dünya'da hidrojenle çalışan araçlar gündemde. Biz de hidrojenin araçlarda kullanabildiğini gösterdik ve bu konuya dikkat çektik. Türk Sanayisi hidrojen pili üretimine de geçmeli. Çünkü 3 -5 bin YTL değerinde olan bu pilleri 20-25 bin YTL verip yurt dışından getiriyoruz. Geç kalınmadan hidrojen teknolojisine yatırım yapılmalı" diye konuştular.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
d59496260e042d5e987c9b7e1314ed56@