Genç Kürsü Adapazarı’ndaydı

AK Parti İl Gençlik Kolları, Adapazarı Şeker Mahallesi'nde, Adapazarı İlçe Gençlik Kolları tarafından organize edilen "Genç Kürsü" programında Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili soruları yanıtladı.

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sisteminin konuşulduğu "Genç Kürsü" programına katılan genç katılımcıların sorularını AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, Başkan Yardımcıları, Yönetim Kurulu ve İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sinan Likos cevapladı.

Açılış konuşmasını yapan AK Parti Adapazarı İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sinan Likos; "Başkanımız Yusuf Demir'e ve ekibine bugün bizlerle birlikte olduğu için ilçe teşkilatımız adına teşekkür ediyorum." dedi. Başkan Likos, gençlerin ülkenin yönetiminde daha fazla söz sahibi olması gerektiğine dikkati çekerek, 16 Nisan’da yapılacak referandumda gençler olarak bizlere büyük görevlerin düştüğünün farkındayız. Genç Kürsü Programımız ile 16 Nisan da gerçekleşecek olan Referandum için mahalle mahalle gençler ile bir araya gelip soruları cevaplayacak ve süreç hakkın da bilgilendirme de bulunacağız. İlçelerimizde üniversiteli arkadaşlarımızla bir araya gelerek Referandum sürecini değerlendirip, anayasa maddelerini tartışacağız. Biliyoruz ki, 16 Nisan’da evet oyunun en fazla gençlerden geleceğine inancımız tamdır" diyerek sözü fazla uzatmadan İl Gençlik Kolları Başkanımıza bırakmak istiyorum" dedi. Gençlerin Diriliş Vaktidir İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, "Daha önce farklı platformlarda da belirttiğim gibi bugün daha çok sözü siz gençlere bırakacağız. Genelde gençler dayatmacı, tepeden inme, söz ve nasihat dinleyici pozisyona sokuluyor. Ama biz bunu tamamen değiştirdik. Bu kürsü gençlerin kürsüsüdür. Artık gençlerin diriliş vaktidir. Kafanıza takılan bütün sorulara burada cevap bulabileceksiniz." şeklinde konuştu.

''Gençliğe genç bir anayasa yakışır''

Başkan Demir; "Gençliğe gençliği önemseyen bir anayasa yakışır. Darbelere karşı olan milletin darbe ürünü bir anayasayı kullanıyor olması akıllara zarar bir konudur. Daha güçlü bir Türkiye için seçtiği gibi seçilebilen bir gençlik için 'Evet' demeliyiz ve vatandaşa 18 maddenin getirilerini anlatmalıyız. Bu anayasayla gençlerin ve gençliğin önü açılıyor, seçilme yaşının 18'e indirilmesiyle beraber gençlere siyasette söz sahibi olma hakkı tanınıyor. Gençlik olarak İnşallah 16 Nisan'da Sakarya'ya 'Evet' dedirtmeliyiz." dedi.

''1982 Anayasası yarı başkanlık sistemine evrimlenmiş bir sistemdir''

Demir; “16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa değişikliği halk oylaması ile Türkiye’de tıkanan ve işlemez hale gelen sistemin anayasa değişikliği ile işler bir hale gelmesi sağlanacak. Türkiye’de halkın demokrasi mücadelesinde bu noktaya gelindi. 1982 Anayasası yarı başkanlık sistemine evrimlenmiş kendine özgü bir sistem getirdi. Bu durum zaman içinde çatışmalara neden oldu. Bugüne kadar sistem dışı unsurlar sisteme müdahale etmiştir. Şimdi yeniden halkımıza müracaat edeceğiz. Halkımızın iradesine güveniyoruz. 16 Nisan’da gençlerimize büyük görevler düşüyor. Onlarında bu görevleri layıkı ile yerine getireceğinden şüphemiz yoktur” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda AK Parti Sakarya Gençlik Kolları İl Başkanı Yusuf Demir ve Adapazarı İlçe Başkanı Sinan Likos sorularıyla programa katkı sağlayan ya da dinleyici olarak katılan tüm gençlere teşekkür ederek “Bildiklerimizi, öğrendiklerimizi yakın çevremizden başlayarak adım adım her ortamda aktarmalıyız, anlatmalıyız. Ülkemize ve milletimize faydalı olmak için her birimiz canla başla çalışmalıyız.” dedi.

7 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
b84010d27f645b653e62493d6c4f7929@