Geleceğin Merkezi Yenikent Olacak

CNC işleme merkezi
trafo merkezi
14 yıl önce

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Yenikent Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Ali Kaba, dernek üyeleri, bölge muhtarları ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Davut Terzioğlu ile yemekli toplantıda buluştu.

Yenikent’in Sakarya’nın en hızlı gelişen ve güzelleşen bölgesi olduğunu ifade eden Başkan Duran, Yenikent’in ortaya çıkışı ve bölgeye verilen hizmetler hakkında bilgiler verdi.

Yeni yerleşim bölgesinin zemininin sağlam olduğunu yıllar önce tespit ettiklerini belirten Duran “Planlarımızı hazırladık. Deprem öncesinde bu bölgenin kullanılması konusunda düşünceler vardı. Ancak 1999 depreminden sonra Başbakanlık'tan gelenler yer arayışına girdiler. Hazırladığımız projeyi görünce yeni binaların buraya yapılması kararı çıktı ve binalar bu bölgemizde yükselmeye başladı. Yepyeni bir kent oluşturulurken sadece binaların yapılmasıyla her şey bitmiyor. Altyapı gerek, ulaşım gerek, görsel alanlar gerek. Kolları sıvadık. Hemen işe koyulduk. Yollar, yeşil alanlar ve doğalgaz yapıldı. Altyapısı ve üst yapısıyla yepyeni bir kent doğdu. Kısa zamanda bölgede yapımına karar verilen Valilik Binası da tamamlanacak. Valilik şehrin kalbi demek. Valiliğin bu bölgeye gelmesi ile Yenikent geleceğin merkezi olacak.” dedi.


3000 Yeni Konut

Nüfusun depremin ardından hızla arttığını belirten Duran “Nüfusun artması şehrin büyümesi anlamına geliyor. 754.000 olan nüfusumuz depremden sonra 835.000 çıktı. Bu durum bizleri sevindirdiği kadar konut ihtiyacı doğuruyor. Kısa süre önce 3.000 yeni konutun temeli Korucuk’ta atıldı. Yeni yerleşim bölgesinde yaşayan insanlarımız zemini sağlam ve güvenli evlerde yaşamanın yanı sıra geleceğin merkezinde oturmaları açısından da çok şanslılar.” dedi.


Sakarya Yeni Çehreye Kavuştu

Sakarya’nın hızlı bir değişim ve gelişim sürecine girdiğini belirten Başkan Aziz Duran, bu süreç içerisinde gerçekleştirilen yatırımları anlattı. Sakarya’nın altyapısı, duble yolları ve üst yapısıyla gelişmiş şehirler arasında yerini aldığını ifade eden Duran “Sakarya depremin ardından sağlıklı bir altyapıya kavuştu. Duble yolları, altyapısı, yeşili ve doğasıyla Sakarya’mızı Avrupalı şehirler arasına taşıyoruz. Çevreye ve doğaya verdiğimiz önemle şehrimize Kent Park, Orman Park, Teras Park gibi birçok park ve yeşil alan kazandırdık. SSK parkını canlandırıp, diğer alanlara da parklar yapacağız. Yeşili, doğası ve sosyal alanları ile Sakarya’nın çehresi değişiyor. Asfaltsız yol ve susuz köy bırakmadık” diyen Başkan Duran “750 km yol yaptık. Köylerimizi tozdan ve çamurdan kurtardık. Suyun ulaşmadığı yer kalmadı. Çark’a Sakarya Nehri’nden su akıtıyoruz. Tarihi Çark yeniden canlandı. 60 yıllık ekolojik dengesine kavuşan Çark’ta artık balık tutuluyor. Bu yatırımlar öyle kolay gerçekleşebilecek yatırımlar değil. Biz zor olanı başarıyoruz ve halkımızdan aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Kendi Elektriğini Üreten Şehir

Sakarya Nehri üzerinde kurulacak enerji santrallerinden de bahseden Duran, bu santrallerle birlikte Sakarya’nın kendi elektriğini üreten ender şehirlerden olacağını söyledi. Sakarya’nın gelişiminin süreceğini belirten Duran “Yatırımlarımız halktan aldığımız güç ve hükümetimizden aldığımız güvenle devam edecek. Sakaryamız gelişmiş ve modern şehirler arasında yerini alacak” dedi. Yenikentlilerin sıkıntılarını dinleyen Başkan Duran, sorunların kısa sürede aşılacağını ifade etti.

Ulaşımda Ring Sistemi

Sakarya’nın hızla büyüdüğünü ve genişlediğini ifade eden Duran, bu genişlemeye paralel yapılacak projelerden bahsetti. Duran “Adapazarı hızla genişliyor. Sebze - Meyve Hali’ni şehir içinden çıkaracağız. En önemli sorun olan ulaşım sıkıntısını kavşak düzenlemeleri ile aşıyoruz. Ring sistemine geçeceğiz. Ulaşımda devrim niteliği taşıyan akıllı bilet uygulaması yakın zamanda başlayacak. Troleybüs uygulamasının projeleri hazırlanıyor. Çevre kirliği yapmayan ve havayı kirletmeyen bir ulaşım hedefliyoruz” dedi. Sakarya’nın yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen şehirlerden biri olduğunu ifade eden Başkan Duran “Çevre kirliliği yapmayacak tüm yatırımcılara kapımız açık” dedi.