Fransa'da 228 Kişinin Olduğu Uçak Kayboldu

Uçak bileti
uçak bileti satan firmalar ace…
13 yıl önce

Fransa'nın başkenti Paris'e gelmek için Brezilya'dan havalanan Air France havayollarına ait uçağın, havalandıktan 3.5 saat sonra radardan kaybolduğu ortaya çıktı. Airbus uçağının elektrik sisteminde arıza olduğuna dair mesaj gönderdiği bildirildi.  
 
Reuters'e konuşan Brezilyalı hükümet kaynakları, uçağın havalandıktan 3.5 sonra kaybolduğunu belirtti.

Air France'tan yapılan açıklamada, Atlas Okyanusu üzerinde radar ekranlarından kaybolan ve 228 kişinin bulunduğu uçaktan haber alınamadığını doğrulandı. Brezilya açıklarında kaybolan Airbus 330-200 tipi uçağın yerel saatle 11.10'da Fransa'nın başkenti Paris'te olması bekleniyordu.

FRANSIZ BAKAN: "EN KÖTÜSÜNE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ"

Fransa Enerji ve Çevre Bakanı Jean-Louis Borloo, Air France havayollarına ait uçağın kaybolmasına ilişkin olarak, "en kötüsüne hazırlıklı olmalıyız" diye konuştu. Uçağın hem sivil hem de askeri radardan kaybolduğunu belirten Fransız bakan Borloo, uçağın şimdiye kadar benzininin bitmiş olması gerektiğini de ifade etti.


KAYBOLAN UÇAK, TÜRBÜLANSTAN SONRA KISA DEVRE OLDUĞUNU BİLDİRMİŞ

Fransa'nın başkenti Paris'e gelmek için Brezilya'dan havalanan Air France havayollarına ait uçağın, türbülanstan çıktıktan sonra kısa devre yaşandığına ilişkin bilgi verdiği kaydedildi.

Air France'tan yapılan açıklamada, Atlas Okyanusu üzerinde radar ekranlarından kaybolan ve 228 kişinin bulunduğu uçaktan haber alınamadığını doğrulandı. Brezilya açıklarında kaybolan Airbus 330-200 tipi uçağın yerel saatle 11.10'da Fransa'nın başkenti Paris'te olması bekleniyordu. Reuters'e konuşan Brezilyalı hükümet kaynakları, uçağın havalandıktan 3.5 sonra kaybolduğunu belirtti. AFP'ye konuşan bir havalimanı yetkilisi, Fransız uçağı için "ümit olmadığını" söyledi.

Brezilya açıklarında kaybolan Fransız havayolu şirketi Air France'a ait yolcu uçağının Brezilya'nın sahil kenti Natal'ın 300 kilometre kuzeydoğusunda radardan çıktığı bildirildi.

Brezilya Hava Kuvvetleri sözcüsü, Fernando de Noronha takımadaları civarı olan bölgede aramaların bu sabah başlatıldığını söyledi. Uçağın radardan çıktığı bildirilen bölgenin Rio de Janeiro kentinin 1500 mil kuzeydoğusunda yer aldığı belirtiliyor.

Bu arada Fransız Hava Yolları sözcüsü Brigitte Barrand, 447 sefer sayılı Airbus A330 uçağında 216'sı yolcu 12'si mürettebat toplam 228 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Brezilya hükümetinden bir yetkili de Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, uçağın kalkıştan 3.5 saat sonra TSİ 04.30 gibi kaybolduğunu ifade etti.

Hükümet yetkilisinin açıklamasına göre, uçakla bağlantı Fransa'dan ziyade Brezilya'ya daha yakınken kaybedildi. Uçuş planına göre, uçak Paris'teki Charles de Gaulle havaalanına bugün 12.15'te ulaşması bekleniyordu.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin olaydan büyük üzüntü duyduğu, bazı bakanlarını durumu yakından izlemeleri için Charles de Gaulle'e gönderdiği kaydedildi.

Rio'daki havaalanında da kriz masası kurulduğu bildirildi. Havaalanı kaynakları, kaybolan uçakta yakınları bulunanları karşılayıp bilgi vermek amacıyla kurulan kriz masasına henüz kimsenin gelmediğini, ayrıca Air France'ın gişesinin de boş olduğunu kaydetti. 

Kaynak: Zaman