First Lady'nin 28 Yıllık Bekleyişi

Hayrünnisa Gül’ün üniversite kapısındaki 28 yıllık bekleyişi, eşinin cumhurbaşkanı sıfatıyla atacağı bir imza ile son bulacak.

MECLİS’TE kabul edilen anayasa değişikliği, tam 10 yıl önce türban yasağı nedeniyle eşiyle üniversite kapısından dönen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı onaylarsa, değişiklik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek. Gül’ün 15 gün inceleme süresi bulunan anayasa değişikliğini jet hızıyla onaylamasına kesin gözüyle bakılıyor. Böylelikle Hayrünnisa Gül’ün üniversite kapısındaki 28 yıllık bekleyişi, eşinin cumhurbaşkanı sıfatıyla atacağı bir imza ile son bulacak. Af düzenlemesinin de kabul edilmesi durumunda Hayrünnisa Gül, isterse iki kez kapısından döndüğü üniversiteye gidebilecek. Hayrünnisa Gül, 1998’de Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazanmış, kaydını yaptıramamıştı. Fazilet Partisi Kayseri Milletvekili olarak fakültenin önüne eşiyle birlikte giden Abdullah Gül, “Moskova’da yaşıyor olsaydık, eşim böyle bir engelle karşılaşmazdı” demişti. Gül, “YÖK’ün yönergesi doğrultusunda kayıt yapamayacağız” yanıtını alınca, avukatı kayıt yapılmadığını notere tescil ettirmişti. Hayrünnisa Gül, bu nedenle 2002’de AİHM’de dava açtı, eşi Dışişleri Bakanı olunca davayı geri çekti. Hayrünnisa Hanım, 1980’de de aynı bölümü kazanmış; 12 Eylül yönetiminin türban yasağı nedeniyle okuyamamıştı.

Türkiye’nin geldiği nokta

EŞİNİN üniversiteye kaydını yaptıramayan dönemin Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, 10 yıl önce tepkisini basın mensuplarına "İşte Türkiye’nin gerçek yüzünü gördünüz. 18 sene önce Türkiye yine böyle olağanüstü dönemden geçerken, eşim okula alınmamıştı. 18 sene sonra Türkiye’nin bulunduğu nokta yine aynı" sözleriyle dile getirmişti.

SamanyoluHaber
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
a0c59424fba4a2fcaacd5b34ea44bedb@