Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Fındık üretiminde hedef yükseltildi

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Ticaret Borsası Yöneimi ile bir araya geldi. Toçoğlu, Sakarya’da fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için belediye ile borsanın birlikte çalışma yapacağını açıkladı. Yeni proje kapsamında Sakarya’daki fındık üreticileri eğitim alacak.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nde misafirlerini kabul etti. Başkan Toçoğlu, Karapürçek Kaymakamı Elif Nur Yaman, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, Erenler Muhtarlar Derneği Başkanı Şaban Süleyman ve Ticaret Borsası yetkilileri ile bir araya geldi.

Hizmetler için teşekkür etti

Karapürçek Kaymakamı Elif Nur Yaman, Başkan Toçoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Karapürçek’e gerçekleştirdiği ziyaretin artından iade-i ziyarette bulundu. Başkan Toçoğlu, Yaman’a gerçekleştirmiş olduğu nazik ziyaretten dolayı teşekkür etti. Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, 21 Aralık Perşembe günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılım sağlayacağı Sakarya Teknokent Binası açılış töreni programının davetiyesini Başkan Toçoğlu’na takdim etti. Erenler Muhtarlar Derneği Başkanı Şaban Süleyman ise Başkan Toçoğlu’yla Karapürçek yolu hakkında görüştü.

Örnek bahçeler oluşturulacak

Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık Dairesi Başkanı Yusuf Çelebi, “Ticaret Borsası Fındıkçılar Grubu ile Büyükşehir Belediyesi olarak Sakarya’da fındık bahçelerimizde birim alanda verimi arttırmak için yeni bir çalışma başlattık. İki aşamadan oluşan bu çalışmanın ilk adımında fındık bahçelerinde budama ve gübreleme ile yüzde 40 artış yapmayı hedefliyoruz. Projemizin ikinci aşaması olan Tek Dal Üretim Sistemi ile bahçelerimizden en az iki yüz kilo üzerinde verim alacağız. Çiftçilerimiz için proje kapsamında dört ilçemizde örnek bahçe kuracağız. Tüm işlemlerin en baştan takip edilebileceği bu bahçelerde çiftçilerimize budama ve gübreleme konusunda eğitimler sunacağız. Hedefimiz; fındık bahçelerimizden en üst düzeyde verim almak” ifadelerini kullandı.

Projeye tam destek

Başkan Toçoğlu, “Sakaryamız istatistiklerden edindiğimiz bilgiye göre fındık üretiminde Türkiye sıralamasının en üstünde yer alıyor. İlimiz verimli tarım topraklarına sahip. Büyükşehir olarak belirli aralıklarla üretim yapan fındık çiftçimize bahçelerinden daha fazla verim almalarını sağlayacak eğitimler sunuyoruz. Tarımsal Hizmetler Dairemiz ve Ticaret Borsası’nın ortaklaşa yürüteceği fındık bahçelerimizde birim alanda verimi arttıracak yeni projeye Büyükşehir olarak tam destek sunacağız. Çiftçilerimize oluşturacağımız uygulama bahçeleriyle teorik bilgileri pratiğe dökülmüş şekilde göstereceğiz. İnşallah Sakarya, fındıkta en yüksek verimi alarak Türkiye’nin bir numarası olmaya devam edecek” diye konuştu.
6 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]