FED faiz kararı ve dolar kurunu değerlendirdi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilen, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz arttırmama kararına ilişkin, "Fed'in eylül toplantısında faizi arttırmamasının en önemli nedenlerden birisinin dünyada büyümenin yavaşlaması ve ABD dışındaki unsurların büyük ölçüde etkili olmasıdır" dedi. 

Bilen, piyasada eylül ayı ve sonrası için Fed'in faiz arttıracağının güçlü bir şekilde beklendiğini belirtti.

Piyasanın, Fed'in ABD'de işsizliğin yüzde 5'e yaklaştığında faiz arttırımına başlayacağını varsaydığını ifade eden Bilen, "Fed'in eylül toplantısında faizi artırmamasının en önemli nedenlerden birisinin dünyada büyümenin yavaşlaması ve ABD dışındaki unsurların büyük ölçüde etkili olmasıdır. Özellikle bunun altını çizmek istiyorum" ifadesini kullandı.

Doç. Dr. Bilen, Türkiye'de dövizdeki yükselişin en önemli sebebinin Fed'in faiz arttırımına gideceği beklentisi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla 3 liranın üzerine çıkan dolar kurunda tekrar geriye dönüş olmasının önemli ölçüde Fed kararıyla ilişkili olduğunu düşünüyorum. Fed'in gelecek aylarda sınırlı da olsa faiz arttırımı yönündeki beklenti yeniden piyasa tarafından oluşacak. Türkiye'nin hem döviz piyasasındaki istikrar hem de geleceğe dönük uzun vadeli büyümesi tek başına bir hükümetin yeniden iktidara gelmesiyle mümkündür."
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
75c59ccd039256065f28b13c638dc639@