Fahri trafik müffettişi yüzünden arabasını satıyor

Sakarya’da fahri trafik müfettişlerinin yazdığı cezalardan bunalan vatandaş, çareyi otomobilini satılığa çıkarmakta buldu.

Serdivan İlçesi\'nde yaşayan emekli deniz astsubay Mehmet Erhan Sezince, geçtiğimiz günlerde adresine ulaşan, aynı ay içerisinde, aynı cadde üzerinde, aynı saatlerde ve aynı trafik ihlali nedeniyle, fahri trafik müfettişi tarafından yazılan trafik cezasını görünce şok oldu. Cezaların 2012 Aralık ayında yazıldığını, ödenek çıkmadığı için bu ay adresine tebliğ edildiğini öğrendiğini anlatan Sezince, kendisine ilk olarak iki adet ceza tebliğ edildiğini, her iki cezanın da farklı tarihlerde, ancak aynı cadde üzerinde ve aynı saatlerde, emniyet kemeri takmadığı gerekçesiyle yazıldığını belirtti.

Cezaları ödeyip, dava açan Sezince, birkaç gün sonra bir ceza tutanağı daha tebliğ edildiğini, bu cezanın da aynı cadde ve aynı saatlerde, yine aynı gerekçeyle fahri trafik müfettişi tarafından kesildiğini görünce Sezince, soluğu Emniyet Müdürlüğü\'nde aldı.

6 adet trafik cezası


Burada yapılan araştırmada, bundan önceki cezaların haricinde, üç ceza makbuzunun daha, adresine gönderilmek üzere olduğunun kendisine söylendiğini kaydeden Sezince, “Bu cezalar da yine aynı caddede, farklı günlerde ama aynı saatlerde ve yine emniyet kemeri takmadığım gerekçesiyle fahri trafik müfettişi tarafından yazılmış. Yani, 2012 yılının Kasım ve Aralık ayında, tarafıma birkaç gün arayla toplam altı adet trafik cezası kesilmiş. Yaklaşık 25 yıldır araç kullanıyorum ve ilk defa bu kadar yoğun bir şekilde trafik cezasına maruz kaldım. Tahminime göre bu cezaları yazan hep aynı kişi. Ancak o kişiyi ne tanırım, ne de görüşmüşlüğüm var. Maalesef, bize ceza yazan trafik polisinin ismi tutanakta yazarken, fahri trafik müfettişlerinin kim olduğu yazmıyor. Kendisine bir şekilde ulaşırsam, sadece benimle ne alıp veremediği olduğunu sormak istiyorum. Ben emekliyim. Tek geçim kaynağım, emekli maaşım. İki çocuğum var, servis parasından kurtulmak için onları kendi aracımla okula bırakıyorum. Keşke servise verseydim. Fahri trafik müfettişinin yazdığı cezalar, servis ücretinin neredeyse üç katı. Böyle giderse, otomobilimin kendi değerinin bile üzerinde ceza yiyeceğim. O kişi her kimse benim aracımı ve plakamı mimledi galiba. Sırf bu cezalardan kurtulmak için otomobilimi satmak istiyorum” diye konuştu.

500 TL ceza


Tebliğ edilen son cezalarla birlikte yaklaşık 500 TL civarında para cezası ödemek zorunda kalan Sezince, konuyu yargıya taşımaya hazırlanırken, daha önceki emsal davalarının hiçbirinde davacının haklı bulunmamış olmasından dolayı umutsuz konuşurken, ne pahasına olursa olsun hakkını arayacağını ve işlemediği bir trafik suçundan dolayı ceza yemek istemediğini söyledi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]