Eve Dönüş Yakın mı?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 8 gün önce başlattığı sınır ötesi kara harekatının dün geceden itibaren sona erdiği iddia edildi.

Dün akşam saatlerinde bölgede başlayan sessizlik ve sınır ötesine geçen boş kamyonların sırrı geç saatlerde çözüldü.
Gece boyunca bu araçlar sınır ötesine giden askerleri geri getirdi. Kamyonların onlarca askeri sınır ötesinden geri getirdiği görüldü. Kamyondaki askerlerin yorgun ama neşeli oldukları gözlendi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, özel birlikler sınır ötesinde göreve devam ediyor.

Bu birliklerin harekat sırasında ele geçirilen noktalarda kontrollere devam edeceği kaydedildi. Ancak henüz Genelkurmay Başkanlığı bu iddialara bir açıklık getirmedi.

HAREKAT SADECE ZAP'TA DURDU

Bölgeden gelen farklı bilgiler doğrulsunuda ortaya bazı iddialar atıldı. Bunların en önemlisi TSK'nın harekatı bitirmediği sadece bazı bölgelerden çekildiği yönünde. ABD'li ve Kürt yetkililerden gelen bilgiler de bu iddiaları güçlendirdi. KDP Sözcüsü Safin Dizai ise iddialarla ilgili "Bize Türk askerinin çekildiğine dair bir bilgi gelmedi" açıklamasını yaptı.

Peşmerge sözcüsü Cabbar Yaver ise operasyonun sadece Zap çevresinde durduğunu, diğer bölgelerde devam ettiğini açıkladı.

ABD: TAM ÇEKİLME YOK

ABD'li bir yetkili de sınırlı sayıda Türk askerinin bölgeden ayrıldığını duyurarak şöyle konuştu: "Tam çekilme demek için erken. "

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre Hakurk, Nerve ve Rekan bölgelerinde operasyonlar devam ediyor.

AJANSLAR BÖYLE VERDİ

Reuters: Türk askeri kaynakları tam çekilme yok, diğer taraftan bazı askeri birlikler geri çekildi yönünde açıklama yaptı.

AP: Türk-Irak sınırında hareketlilik yaşanıyor. Kara harekatını yürüttüğü için yorgun düşen askerler, içerdeki birliklerle değiştiriliyor.

Hürriyet

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
0d22002c33a23bbae1e00e65803275d2@