Et Ve Süt Kurumu Müdürlüğü'nden Zam Açıklaması

Şarküteri, Et ve Süt Ürünleri Satışı
Şarküteri, Et ve Süt Ürünleri …
Paslanmaz Süt ve Gıda Makinaları İmalatı
Paslanmaz Süt ve Gıda Makinala…
Et Balık Kurumu
20 lt. süt ölçeği maliyetleri
20 lt. süt ölçeği fiyatı

Et ve Süt Kurumu, kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 zam yaptı. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun zammın nedenini uzun kuyruklara bağladı. Uzun, "Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı artırdık ama yine de piyasaya göre yüzde 15 daha düşük bir fiyat var." ifadelerini kullandı.

 

Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarına yüzde 48 zam yaptı. Kurumun yeni fiyat listesi internet sitesinde yer aldı. Yapılan zamların ardından 1 kg kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya, 1 kg kuşbaşının fiyatı da 62,50 liradan 92 liraya yükseldi.


Üreticiden alım fiyatını da artıracaklarını söyleyen Uzun, "Alım fiyatında da bir artış yapmamız gerekiyor. Bunun için çalışmalar yaptık. Hem sayın bakanımıza sunduk hem de Fiyat İstikrar Komitesi'ne sunduk. Oradan çıkacak karara göre alım fiyatında da artış olacak. Biz de zaten ihtiyacımız olan eti piyasadan kesilmiş et olarak alıyoruz. Bu konuda dijital - elektronik bir ihale açıyoruz. Kilosunu 78 -79 liradan et alıyoruz." dedi.

 

Kurum olarak ayda 500 ton civarında kırmızı et sattıklarını hatırlatan Osman Uzun, "Bizim satışlarımızın büyük bölümü Milli Savunma Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı'na. Piyasaya satışımız çok az. Ülke genelinde 18 satış mağazamız var. Aylık kırmızı et satışımız 500 ton. Yıllık 6 bin ton demek. Zincir marketlere satışımız yok." dedi.