Esma Biltaci’nin Annesi MTTB’nin Konuğu Oldu

Milli Türk Talebe Birliği Sakarya İl Başkanlığınca düzenlenen programlarda konuşmacı olan Rabia Meydanının sembol ismi Esma’nın annesi Sena el-Biltaci, “Bir şehid annesi olarak sizlere baktığımda kızım Esma’yı aranızdaymış gibi hissediyorum.” diye konuştu.

Mısır Direnişinin sembol ismi Esma el-Biltaci’nin annesi Sena Biltaci, Milli Türk Talebe Birliği(MTTB) Sakarya İl Başkanlığının düzenlediği iki programda konuşmacı oldu. Biltaci, Serdivan Anadolu İmam-Hatip Lisesinde orta öğretim öğrencilerine, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hakkı Ekşi Konferans salonunda düzenlenen programla da üniversiteli gençlere Mısır Direnişini ve Şehid Esma’yı anlattı. Programlara Milli Türk Talebe Birliği Sakarya İl Başkanı Muhammed Talha İbil’in yanı sıra SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Serdivan Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ömer Likos, Öğretim Üyeleri ve çok sayıda lise ve üniversite öğrencisi katıldı.

“Esma Küfrün Karşısında Bir Dağ Gibi Durdu”

İlahiyat Fakültesinde gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan MTTB Sakarya İl Başkanı Talha İbil, şehit edilen ilk Müslümanın Hz. Sümeyye olduğunu hatırlatarak “Hz. Sümeyye’nin şehadeti binlerce yiğide cennetin kapısını açtı. İşte o şehadet yeri geldi Mekke’den, yeri geldi Viyana’dan, yeri geldi Halep’ten, Çanakkale’den, Gazze’den Bosna’dan veya Mısır’dan bir çağrı oldu tüm nesillere ve çağlara. Esma da bu yiğit Müslümanlardan, zalimin zulmüne dur demek için meydanları dolduranlardan biriydi. Askerlerin kendi halkına acımasızca kurşun sıktığı, katlettiği bir ortamda Esma da Sümeyyevari bir inatla, inaçla ve sabırla küfrün karşısında bir dağ gibi durdu.” ifadelerini kullandı.

“Kızım Esma Hz. Ebubekir’in Kızı Gibi Şehid Oldu”

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muhammed el-Biltaci'nin eşi Sena el-Biltaci, Kızı Esma'nın 1400 yıl sonra aynı Hazreti Ebubekir'in kızı Esma gibi o geçmişi yeniden ihya ettiğini vurgulayarak, "Şehitlikten bahsederken öncelikle şunu söylememiz gerekir ki hayatını nasıl inşa edeceksin, neye göre plan yapacaksın? 17 yaşındaki Esma, kendi hayatını nasıl şehadete götürecek şekilde düzene sokmayı bilmişti. Tabii ki de bazı ömürler kısa olabilir ancak eğer istersek oldukça verimli olabilir." dedi.

“Size Baktığımda Esma’yı Görüyorum”

Müslüman genç kızları karşısında görünce kızı Esma’yı da aralarındaymış gibi hissettiğini söyleyen Sena Biltaci, “Kızım Esma çok küçük yaşlarda hafız oldu. Daha sonra hafız yetiştirmeye başladı. Sürekli konferanslara, panellere katılırdı. Kendini çok fazla geliştirmişti. Sizler de en az birkaç dalda kendinizi yetiştirmelisiniz. Ben bir şehid annesi olarak sizlere baktığımda kızım Esma’yı aranızdaymış gibi hissediyorum.” şeklinde konuştu. El Biltaci, Esma'nın en büyük isteğinin umreye gitmek olduğunu ancak askeri darbe nedeniyle bu dileğinin gerçekleşmediğini ifade ederek gençlerden Şehid Esma niyetiyle umreye gitmelerini istedi.
6 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]