Eşlerinin yaptığı keklerle komşularına çaya gittiler

Eski sıcak ve samimi komşuluk ilişkilerinin canlandırılması için Sakarya\'da örnek bir proje hazırlandı.


Sakarya Demokrasi ve Gelişim Platformu tarafından hazırlanan \'Komşumla Varım Projesi’ne Vali, Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü ve Müftü de eşlerinin evde yaptığı kek, pasta, kurabiyelerle komşularına çay içmeye giderek destek verdi.

Projenin tanıtımı Adapazarı Kültür Merkezi’de yapıldı. Platform başkanı Remzi Çinemre, eski sıcak, samimi komşuluk ilişkilerinin azıldığını, bu ilişkilerin yeninde canlanması için böyle bir hazırladıklarını söyledi. Çinmere, şunları kaydetti: "Temel değerlerimizden oluna komşuluk, pişirilen aştan komşuya verilir, hastalanınca komşuya koşulur, ödünç isteyince çekinilmeden verilir, darda kalınca ferahlatılır, düğün ve cenazesinde komşunun yanında olunur. Hatta rüzgârını kesmemek için çatılar bile yüksek yapılmaz. Çocuğunu emanet ettiğimiz emin kapıdır. Kız alıp verilirken, komşuluk danışılan bir üstattır. \'Alim komşu cahil babadan yeğdir\' sözü boşuna söylenmemiştir. Komşuluk dünya insanlarının ücretsiz terapi merkezidir. Ancak ne yazık ki apartmanlarda komşuyu tanıma oranı yüzde 17, sitelerde bu oran yüzde 23’e düştü. Terapi olarak anılan, komşuluk değerinin unutulmaya yüz tutuğunu görüyoruz.”

Eşlerinin yaptıkları kek, pasta ve kurabiyelerle komşularına gittiler

Hz. Peygamber\'in (sav) \'Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadisi, ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır, Kurt bile komşusunu yemez’ atasözlerini hatırlatan Çinemre, projeye başta Sakarya Valisi Mustafa Büyük ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve diğer il protokolünün destek verdiğini dile getirerek, “Valimiz, belediye başkanımız, emniyet müdürümüz, müftümüz eşlerinin evde yaptığı kek, pasta, kurabiyelerle komşularına giderek projemize destek oldular. Bu proje kapsamında herkesten komşularını ziyaret etmelerini istiyoruz." diye konuştu.

Proje kapsamında eşi Emine Hayriye Büyük ile komşusu Sami-Lütfiye Kızıl çiftini ziyaret eden Sakarya Valisi Mustafa Büyük, \'komşuluğun hem inanç dünyamızda, hem de milli geleneklerimizde çok ciddi referansları, kaynakları olan bu kavram olduğunu, bunu yeniden gündeme getirme adına bu projeyi çok önemli bulduğunu\' söyledi.

"Komşuluk ilişkileri insanların suça yönelmesini azaltıyor"

Büyük, şöyle devam etti: "İnşallah bunu sadece ilimizde değil, Türkiye çapında yaygınlaşan ve birçok vesile ile gün hafta kutlamaları oluşturuluyor onlardan birisi haline getirmede de önderlik etmiş olacağız. Komşuluk ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma projesidir. Hatta bir asayiş emniyet, bir çevre projesi olarak da görüyorum. Çünkü komşu hakları hukuku dikkate alındığında sosyal yardımlaşma ve sosyal dengeyi sağlama adına da çok önemli işler yapılmış oluyor. Bu hukuka riayet ettiğimizde aslında kendimizi daha güvende hissederiz. Komşuluk ilişkileri insanların suça yönelmesini de azaltıyor."

Komşuluk ilişkileri ve inanç dünyası

Komşusuna eşi Gönül Toçoğlu ile ziyarette bulunan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da hayatta olmayan komşularını rahmetle andı. Toçoğlu, "Bizler komşu ilişkisine ayrı bir önem veren, komşu hakkını kutsal bir hak olarak gören bir inancın ve kültürün mensuplarıyız. Komşuluk bizim kültürümüzde, acıyı, sıkıntıyı, zorluğu ve aynı zamanda bir tas çorbayı, sevinci ve mutluluğu paylaşmanın bir diğer adıdır. Bizim kültürümüzü, aile yaşantımızı, medeniyet algımızı şekillendiren, inanç dünyamızda komşuluk ayrıcalıklı bir yere sahiptir" şeklinde konuştu.

Tanıtımda ayrıca Prof.Dr. Faruk Beşer, komşuluğun önemini anlatan bir konuşma yaptı. Ortaöğretim okulları arasında düzenlenen komşuluk konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler de ödüllendirildi.

Proje kapsamında ayrıca Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, Sakarya İl Müdürü İlyas Serenli ve diğer protokol üyeleri de eşleriyle birlikte komşularını ziyaret etti.

11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]