Eski Başkan Aziz Duran, İddialara Sert Çıktı

'Balyoz' darbe planında en sakıncalı isimler arasında gösterilen ve görevden alınarak yerine ekmeli bir subayın atanması kararlaştırılan dönemin Sakarya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Duran, suskunluğunu bozarak plana sert tepki gösterdi.

Duran, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, darbe planının yapıldığı 2002-2003 yıllarında Sakarya'nın Marmara depreminin yaralarını sarmaya çalıştığını belirterek, "Biz halkın deprem yaralarını sarmaya çalışırken, birileri kafamıza balyoz indirme planı yapmış." dedi.

Depremin kentin tüm altyapı ve üst yapısının yüzde 70'ini tahrip ettiğini dile getiren Duran, o yıllarda kentin idari yapısını oluşturan dönemin Valisi Cahit Kıraç, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşları ile depremin yaralarını sarmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

Duran şöyle konuştu: "Biz kenti olası bir salgın hastalıktan koruma telaşındaydık. Bu bakımdan yoğun bir çalışma içerisindeydik. Yaşayan kentin içme suyu, ulaşım ve sosyal ihtiyaçlarının bir an önce karşılanması için çalışıyorduk. O hazin dönemi tüm kamuoyu böyle biliyor. Bütün bu sıkıntılarla uğraşırken birileri kafamıza balyoz indirmeyi düşünmüş. Ne kadar üzücü bir hadise."

DEMOKRASİYİ ENGELLEYEMEYECEKLER

Duran, 'Balyoz' planlarının demokratik açılımların önüne engel olamayacağını dile getirerek demokrasinin günümüz dünyasında olmazsa olmazlarından olduğunu vurguladı.

Duran, "Çağdaşlığın, modernliğin, Avrupa Birliği(AB) üyeliğinin temel şartı demokrasidir. Kimse Türkiye'deki demokrasi isteğini engelleyemeyecektir. Bu yolda hükümetin çalışmalarını başarılı buluyor ve destekliyorum." ifadelerini kullandı.

Duran, kendisiyle ilgili yeni bilgi ve doküman edindiği takdirde planı hazırlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını sözlerine ekledi.

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]