Ergenekon'da Büyük Gözaltı

İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.

Ergenekon terör örgütüyle ilgili soruşturmada dün sürpriz bir gelişme yaşandı. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı İlhan Selçuk ve eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.

Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisi'nde yapılan aramalarda 4 ruhsatsız tabanca ele geçirilirken, bilgisayar hard diskleri Emniyet'e götürüldü. Anadolu Ajansı'nın haberine göre gözaltılar, Cumhuriyet Savcılarının talimatı ve mahkeme kararlarına istinaden yapıldı. Geçtiğimiz yıl haziran ayında Ümraniye'deki bir gecekonduda 27 el bombası ve TNT kalıplarının ele geçirilmesi üzerine ortaya çıkartılan 'Ergenekon Terör Örgütü' kapsamında bugüne kadar 39 kişi tutuklandı. Dünkü operasyon sabaha karşı 04.00'te gerçekleşti. İstanbul ve Ankara'daki 20 ayrı adrese baskın düzenleyen emniyet güçleri, Perinçek'i başkentte, koruması Yusuf Beşerik, İP Genel Sekreteri Ferit İlsever, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, gazeteci Adnan Akfırat, Yusuf Tuncer, Ufuk Akkaya, Aykut Tokat, Mahir Çayan Güngör, Aydın Gelgin, İlhan Selçuk, Kemal Alemdaroğlu, iş adamı İbrahim Benli ve Prof. Dr. Mahmut Çarin'i İstanbul'da gözaltına aldı. Perinçek, sabah saatlerinde uçakla İstanbul'a getirildi. Soruşturmayı yürüten savcılar, dün 'Kocaeli Çetesi'nin elebaşısı Hadi Özcan'ın da ifadesine başvurdu. Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Özcan, jandarma eşliğinde sevk edildiği İstanbul Adliyesi'nde savcının sorularını cevapladı.

İlhan Selçuk'un avukatı Akın Atalay, saat 10.15 sularında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geldi. Önce Selçuk'un hangi gerekçeyle gözaltına alındığını bilmediğini söyleyen avukat Atalay, öğleden sonra ise müvekkillerinin, usul ve yasaya aykırı olarak gözaltına alındığını öne sürerek, serbest bırakılmasını istedi. Dilekçenin yanı sıra İlhan Selçuk'un sağlık durumu konusundaki 3 ayrı doktor raporu da savcılığa verildi. Gözaltındaki Adnan Akfırat'ın avukatı Ali Osman Özdilek ise "Müvekkilim, Ergenekon Operasyonu kapsamında gözaltına alındı." açıklamasını yaptı.

Ankara'da gözaltına alınan Perinçek THY'ye ait uçakla Atatürk Havalimanı'na getirildi. Polislerce minibüse bindirilen Perinçek, havalimanından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Perinçek, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün bulunduğu C Blok'un garajından içeri alındı. Perinçek'in emniyete getirilmesiyle emniyet içerisinde fotoğraf çekilmesine yasak getirildi. Perinçek sabah, Kemal Alemdaroğlu ise öğle saatlerinde Fatih Adliyesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Doğu Perinçek'in gözaltına alınmasının ardından İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve emekli Tuğgeneral Servet Cömert ile İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, emniyet müdürlüğünün önünde basın açıklaması yaptı. Önsel, AK Parti'nin kapatılma ile ilgili bir rövanş peşinde olduğunu iddia etti. AK Parti'nin tepetaklak olacağını öne süren İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı, "Ergenekon diye uydurma bir davada karanlık ve kirli işlere bulaşmış bazı kişiler, Doğu Perinçek gibi vatansever bazı insanlarla eşleştiriliyor. Bunun adına da Ergenekon Örgütü diyorlar. Ergenekon, devlete karşı bir iktidar provası diyeceksin. Bu sözlere kargalar bile güler." şeklinde konuştu.

Emekli Tuğgeneral Servet Cömert ise Doğu Perinçek ve İlhan Selçuk'un gözaltına alınmasını çok çirkin bir oyun olarak niteledi. Cömert, şunları söyledi: "Doğu Perinçek ne yapıyor? Kime zararı dokunmuş? Hangi zararlı faaliyetlerde görüldü? Doğu Bey'in vatanseverlikten başka bir çabası yoktur." Cömert, yapılan operasyonlarla vatanseverlerin halkın gözünde suçlu gösterilmeye çalışıldığını iddia etti.

Polisin Ergenekon operasyonu kapsamında arama yaptığı öne sürülen Ulusal Kanal'ın internet sitesinde yapılan açıklama:

"Ergenekon" operasyonu kapsamında bugün sabah İşçi Partisi Genel Merkezi, İşçi Partisi İstanbul İl Merkezi, Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisi merkez ve bürolarında arama yapıldı. Arama kapsamında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmesi Ferit İlsever göz altına alındı. Soruşturmada Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Gazeteci Adnan Akfırat, İş adamı İbrahim Benli gibi isimler de yer alıyor. Sabah 04.30 İşçi Partisi Genel Merkezi, İşçi Partisi İstanbul İl Merkezi, Ulusal Kanal ve Aydınlık Dergisinin Merkez ve ankra bürolarına eş zamanlı bir operasyon düzenlendi. Operasyonda İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Ferit İlseveri gözaltına alındı. Operasyonda ismi geçenlerin evlerine de aynı dakikalarda aramalar yapıldı. Soruşturmada Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk, Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Gazeteci Adnan Akfırat, İş adamı İbrahim Benli gibi isimler de yer alınıyor.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
945c266229d3d6fb9bd62add8cde2784@