Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Engin Özkoç, Kılıçdaroğlu ile greve katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Türk Hava Yolları (THY) çalışanlarının eylemine katılarak onlara destek verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran, Erdoğan Toprak, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve Bursa Milletvekili Sena Kaleli ile birlikte Türk Hava Yolları (THY) çalışanlarının eylemine eşlik etti. THY’nin grevi kırması, kırılmaya çalışılmasının doğru olmadığını ve grev kırıcılığın Anayasa ve hukuka aykırı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Sizin hiçbir taşkınlık yapmadan yasal koşullar içinde yaptığınız eylemin kırılması, kırılmaya çalışılması doğru değildir. Hukuksal olarak da doğru değildir. O nedenle biz buradayız o nedenle size destek veriyoruz" dedi.

Atılan sloganlarla karşılanan Kılıçdaroğlu, ve CHP heyeti Hava-İş Sendikası üyelerine sendika kurmanın anayasal ve grevin anayasal hak olduğunu belirterek destek verdi. Grev kırıcılığının Anayasa ve hukuka aykırı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Biz çalışanların kendi haklarını aramaları için yasal yollarla yaptıkları eylemlere destek veririz. Çünkü biz emekten, alın terinden yanayız. Emeği en kutsal değer olarak gören ve programına yasan bir siyasal partiyiz. Sizin hiçbir taşkınlık yapmadan yasal koşullar içinde yaptığınız eylemin kırılması, kırılmaya çalışılması doğru değildir. Hukuksal olarak da doğru değildir. O nedenle biz buradayız o nedenle size destek veriyoruz. Yaptığınız çalışma bütün işçilere örnek olsun, gönlüm şunu isterdi; bütün sendika başkanları, bütün işçiler burada olsun. Birlik olun güç olun beraber olun ve asla ödün vermeyin" diye konuştu.

Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin ise haksız hiçbir talepte bulunmadıklarını, uçuş emniyetini ve 305 kişinin geri işe iadesini istediklerini söyledi. Bunun dışında başka talepleri olmadığını dile getiren Ayçin, "Ama ne acıdır ki 2 gündür burada arkadaşlarımızla direnirken, uçuş emniyetinden ve güvenliğinden yoksun uçuşlar yaptırılıyor. Yalan yanlış bilgilerle kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Sanki burada hiç grev yokmuş gibi, THY yönetiminin tek taraflı basına sevk ettiği bilgilerle grev unutturulmak isteniyor. Bugüne kadar yapılan seferler tamamen kural dışı, emniyetsiz ve güvensiz şartlarda yapılan uçuşlardır" şeklinde konuştu.

10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle