Engeller, 3. el projesiyle kalkıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan “Engelsiz Bilişim Projeleri İşbirliği Protokolü” kapsamında gerçekleştirilen “3. El Projesi” çerçevesinde, Sakarya Akyazı Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde kayıtlı 5 öğrenciye Engelli Erişilebilirlik Cihazı ve tablet dağıtıldı.

“Engelli Erişilebilirlik Cihazı ve Tablet” projesi kapsamında Akyazı Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nde düzenlenen törene Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Akyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir, Karapürçek İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Hakkı Doğramacı, İl Milli Eğitim Maarif Müfettişleri Başkanı Fuat Kara ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Necmi Sağıroğlu katıldı. Düzenlenen törende, Akyazı Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinden 5 öğrenciye Engelli Erişilebilirlik Cihazı ve tablet hediye edildi.

Törendeki konuşmasında projenin amacın eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “Elini ve kolunu hiçbir şekilde kullanamayan engelli bireylerimizin teknolojiden yararlanması, bilgisayarı kullanması amacıyla üç bakanlığımızın organizasyonu çerçevesinde ilimize toplam 22 tane tablet bilgisayar intikal etti. Bugün Akyazı’da beş öğrencimizin tablet dağıtım törenini gerçekleştiriyoruz. Projemiz iki tablet ve bir aparattan oluşuyor, dağıtacağımız bilgisayar sistemi öğrencilerimiz elini kolunu kullanamadığı için ağız yardımıyla bir aparat vasıtasıyla bilgisayarı kullanabilecekler. Bilgisayarlarımızın yavrularımıza hayırlı olmasını ve verimli yerlerde kullanılmasını temenni ediyorum. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bir teşekkürüm de Akyazı’daki eğitim faaliyetlerinde bize her zaman destek olan yanımızda olan eski bir eğitimci ağabeyimiz olan belediye başkanımıza olacak” dedi.

Proje kapsamında, özel olarak üretilmiş olan bilgisayar faresi ve kafaya takılarak klavye yerine kullanılan gözlük ile engelli bireylerin, tablet bilgisayarın tüm fonksiyonlarını eksiksiz kullanmaları sağlayacak.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
da951f1c787a648caf77c1f7b0b27c4d@