Emeklilere Zam Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 4 C kapmasında çalışanlara yeni yıldan itibaren iyileştirme yaptıklarını açıkladı.

Bakan Dinçer, yeni yılın ilk günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Yeni yıla iki güzel haber veren Bakan Dinçer, ilk olarak Tekel işçilerinin eylem yapmalarını bitirmelerini isteyerek, kendileri için yeni düzenlemeler yapıldığını ifade etti.

Bakan Dinçer, emekli maaşlarına ilişkin iyileştirme çalışmaları konusundaki açıklamanın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, salı günkü AK Parti TBMM Grup toplantısında yapılacağını bildirdi. Tekel işçileri ile ilgili 'kapının önüne konmayacak' diyen Bakan Dinçer, ücretlerde bazı değişikliklere gidildiğini söyledi. Dinçer, Tekel işçilerine yeni ek ücretler getirildiğini belirterek şöyle devam etti: 

"Tekel işçilerine ek ödemenin kamuya maliyeti 30 milyon 570 bin lira, tüm 4/C'lilere ve 2010 yılında uygulanacak olan artışın maliyeti 84 milyon 256 bin lira olacaktır. Buna göre, 4/C kapsamında çalışanların çalışma süresi 10 aydan 11 aya çıkarılmıştır. İlköğretim mezunlarının maaşları yüzde 17.4 oranında 114 lira artırılarak 658 liradan 772 liraya, Lise mezunlarının maaşları yüzde 15.8 oranında 116 lira artırılarak 856 liraya, yükseköğrenim mezunlarının maaşları yüzde 14.3 oranında 117 lira artırılarak 938 liraya yükseltilmiştir

Bakan Dinçer, tekel işçilerinin işine son vermeyeceklerini belirterek, hiç bir işçinin kendi istemediği sürece özeleştirme nedeniyle devlet tarafından kapı önüne konulmayacağını söyledi. Dinçer, 4/ C kapsamında çalışan ve evli olmayan bir işçinin halen 10 ay çalıştığını anımsatarak, ilkokul mezununun aylık 658 lira, lise mezununun 739 lira ve üniversite mezununun 820 lira net ücret ödendiğini ifade etti. Bakan Dinçer, kendilerinin bu konuyu pazarlık süreci olarak görmediklerini ifade ederek, tekel işçilerinin şartlarını iyileştirmeye bırakacaklarını anlattı.

Türkiye'de en önemli sorunun işsizlik sorunu olduğunu dile getiren Bakan Dinçer, işsizliğin yüzde 14 olduğunu ve kriz döneminde 1.5 milyon kişinin işsiz kaldığını belirtti. Bir gazetecinin sendikacılarla pazarlık yapıldımı?' şeklindeki soruya, Dinçer,"Biz bunu pazarlık sürecinde iyileştirme olarak yapmadık. Şartlarının iyileştirme konusunda talepleri vardı. Biz bu konuyu ele aldık kimseyle görüşmedik. İşçilerin bununla yetinmelerini anlayışla karşılamalarını bekliyoruz." dedi. 'Tavrınız ne olacak' yönündeki soruya, Dinçer, Tekel işçilerini iyi bir fırsat sunulduğunu hatırlatarak, artışların iyi bir artış olduğunu anımsatarak eylemlerine son vermelerini istedi.

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]