Ekonomideki büyüme iş dünyasının moralini yükseltti

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, TÜİK tarafından açıklanan Türkiye ekonomisi 3’üncü çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Kösemusul, global ekonomide yaşanan son gelişmelerin ve sınır komşulardaki karışıklıklara rağmen büyümenin artarak devam etmesinin iş dünyasının moralinin yüksek olması açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Kösemusul, yaptığı açıklamada, ikinci çeyrekte olduğu gibi üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının da yüzde 3’ün üzerinde olmasının iş dünyasının hedefleri doğrultusunda çalışmalarını daha da yükselteceğini vurguladı.

3’üncü çeyrekte piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde yaşanan yüzde 4’lük büyümenin çok önemli olduğunu kaydeden Kösemusul, “Piyasa beklentileri gerçekleştirilen anketlerde daha düşük seviyelerdeydi. TÜİK’in açıkladığı yüzde 4’lük sonuç, olumlu bir sonuçtur. Yılsonuna ilişkin büyüme rakamlarının da ortalamanın altında kalmayacağını tahmin ediyoruz. Global ekonomide yaşanan son gelişmeler ve sınır komşularımızdaki karışıklıklara rağmen büyümenin artarak devam etmesi iş dünyamızın moralinin yüksek olması açısından oldukça önemlidir.” dedi.

"2016'da daha olumlu rakamlarla kaşılaşmak istiyoruz"

Ekonominin büyüme performansının bir yükseliş trendine girdiğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade eden Başkan Kösemusul, otomotiv sektörünün önemine de dikkat çekti. Kösemusul, şunları kaydetti; “Açıklanan rakamlara baktığımızda sanayi üretimimizin yükseldiğini görüyoruz. Ekim’de bir önceki yıla göre yüzde 4,6’lık bir artış var. İş dünyamızın gayretli çalışmalarını ve pazar arayışlarını sürdürdüğüne memnuniyetle şahit oluyoruz. Son açıklanan büyüme rakamının iç tüketimdeki artışın meydana getirdiği canlanmayla oluştuğunu söyleyebiliriz. Ayrıca otomotiv sektöründeki rekor talep ve üretim de bu sonuçlarda yüksek bir etki oluşturmuştur. Cari açığın düşmesi ve büyümenin yükseliş trendine girmesi önemli gelişmelerdir ve tabii ki yeterli değildir. İnşallah yıl sonunda ve 2016 yılında daha olumlu rakamlarla karşılaşmak istiyoruz.”

Başkan Mahmut Kösemusul, ülke ve şehirlerin hedeflerine ulaşmasının iş dünyasının omuzlarında olduğunu anlatan Kösemusul; "4 yıl seçimsiz bir dönemdeyiz. Güven ve istikrarla, iş dünyamızın talepleri dikkate alınarak gerçekleştirilecek ekonomik ve yapısal reformlarla önümüzdeki dönemde daha olumlu sonuçlarla karşılaşacağımıza inanıyorum.” ifadesini kullandı.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]