"Eğitimli kadın şiddeti azaltır"

Kadın hastalıkları hastanesi
Kadın hastalıkları
9 yıl önce
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Kadın Girişimcileri İcra Kurulu Başkanı İffet Hacıeyüpoğlu, eğitimli ve ekonomik özgürlüğünü eline alan kadınların en az şiddete maruz kaldığını söyledi.

Kadına şiddeti ortadan kaldırmanın, azaltmanın mümkün olmadığını belirten Hacıeyüpoğlu, "Eğitim ve istihdam çok önemli. Kadın eğitimli ve ekonomik özgürlüğü elinde ise erkek karşısında daha güçlü. Örneğin sadece eğitimli ve evde oturan kadınlarımızın çoğu şiddetten bahsettiği gibi eğitimsiz ancak çalışarak eve katkıda bulunan kadınımız da şiddete maruz kalabiliyor. Eğitimsiz ve çalışan kadınlarımızın elinden parası alınabiliyor" dedi.

Eğitimli kadının, ekonomik özgürlüğünün şiddet oranını olabildiğince azalttığını anlatan Hacıeyüpoğlu, şunları dedi; "Eğitimli ve ekonomik özgürlüğünü eline almış kadın en az şiddete maruz kalan kadındır. Biz de doğal olarak hem eğitim oranlarının artması, hem de kadınımızın iş hayatı içinde yer almasını sağlayarak şiddetin azalabileceğini savunuyoruz. Kadına uygulanan fikri, ekonomik her türlü şiddetin ölçülebilir oranda azaltılabilmesi umuduyla tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü\'nü kutluyoruz."