E-Scooter'ları binlerce kişi kullanıyor, yeni düzenleme geldi

Peyzaj, Fidan, Süs Bitkileri, Torf Üretimi, Bahçe Düzenleme
Peyzaj, Fidan, Süs Bitkileri, …
Yeni nesil kalorifer kazanları
scooter sakarya adapazarı b sı…
1 yıl önce

Kullanıcılara kısa süreli e-scooter kiralama imkanı veren elektronik sistemin kullanıldığı hizmetleri sunan işletmecilere 500 bin TL asgari sermaye getirildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan elektrikli scooter yönetmeliğine göre, paylaşımlı e-scooter işletmeciliği faaliyeti, sadece yetki belgesi ve paylaşımlı e-scooter izni alan gerçek veya tüzel kişiler tarafından yapılabilecek.

Yetki belgeleri ile verilecek e-scooter izinleri, satılamayacak ve devredilemeyecek. Ulaştırma ve altyapı Bakanlığı tarafından verilecek yetki belgesi için 10 bin TL ücret alınacak.

 

BAKANLIK ÜCRET TARİFESİ GETİREBİLECEK

Yönetmeliğe göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, paylaşımlı e-scooter kullanım ücreti ile ilgili taban veya tavan ücret tarifesi uygulaması getirebilecek.

Paylaşımlı e-scooter yetki belgesi işletmecilerinin 500 bin TL asgari sermayeye veya işletme sermayesi ile kendilerine ait en az 250 adet e-scootere sahip olması gerekiyor. Yetki belgesi sahipleri ile hizmetten yararlananlar arasında sözleşme yapılması zorunlu olacak. Sözleşme elektronik olarak yapılabilecek ve onaylanabilecek.