Durman: "Türk Kadının Başarıları Artıyor"

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Bir ülkenin çağdaşlığının ve gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden birinin, kadınların toplumsal ve siyasal yaşamda sahip oldukları kazanımlar olduğunu belirten Rektör Durman açıklamasında, "Türk Kadını, bütün kazanımlarını Cumhuriyetle birlikte elde etmiştir. Sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanan kadınlarımızın ülkemizin gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkılarda bulunduğu bir gerçektir. Türk devriminin odak noktasında yer alan kadınlarımız, üstlendikleri, devrimi yaşatma görevini ülkenin yaşadığı problemlerin birinci derecede muhatabı olmalarına rağmen hiçbir fedakarlıktan çekinmeden yerine getirmiş, modern ve çağdaş Türkiye'nin oluşmasında söz sahibi olmuşlardır.

Cumhuriyet döneminde
eğitim ve öğretim alanında Türk kadını büyük başarılar elde etmiştir. Türk kadınının bu başarıları günümüzde de artarak devam etmektedir. 2007-2008 öğretim yılı itibariyle üniversitemizde öğretim gören toplam 39 bin 291 öğrencinin 14 bin 584'ünü bayan öğrencilerimiz oluşturmaktadır. Bu oran toplam öğrenci sayımızın yaklaşık yüzde 37'sini kapsamaktadır. Üniversitemizde toplam bin 195 akademik personelin 315'i bayan olup bu oran yüzde 26.3'tür. 579 idari personelimizin yüzde 25.5'i ise bayan personelimizden oluşmakta, 148 bayan personelimiz idari hizmetlerde çalışmaktadır. Bu rakamlar da göstermektedir ki, ülkemizde kadının yükseköğretimdeki yeri önemli noktalara gelmiştir. Bu başarının ülkemizdeki diğer alanlarda da artması en büyük dileğimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm dünya, ülkemiz ve üniversitemizde akademik ve idari alanda görev yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.
14 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]