Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Dünyanın en küçük wushu sporcusu parmak ısırttı

Sakarya’da gerçekleştirilen Wushu Geleneksel ve Modern Taolu Türkiye Şampiyonası\'na katılan 4 yaşındaki Ayşe Sude Akyüz estetik hareketleriyle parmak ısırttı.

Wushu sporuyla 7 aylıkken tanışan Ayşe Sude Akyüz dünyanın en küçük Wushu sporcusu. Wushu sporcu lisansını 5 yaşında alacak olan Ayşe Sude Akyüz şampiyona sırasında yaptığı minik gösteri ile herkesi kendine hayran bıraktı.

12 ilden 433 sporcu

12 ilden 433 sporcunun yarıştığı Türkiye Şampiyonası\'nda geleneksel dalda dereceye giren sporcular 8-15 Nisan tarihlerinde Romanya’da yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecekler. Modern dalda dereceye giren sporcular ise Malezya’da Ekim ayında gerçekleştirilecek olan Dünya Şampiyonası’nda ve Endonezya’da bu yıl üçüncüsü yapılacak olan İslam Oyunları’nda ülkemizi temsil edecekler.

Amacımız 7\'den 70\'e wushu sporu yaptırmak"

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Mehmet Zeki Akıncı müsabakalar sırasında yaptığı açıklamada Wushu sporunun önemine dikkat çekti. Akıncı, “38 bin lisanslı sporcumuz var. 75 ilde örgütlenmiş kulübümüz var. Bunu 100 kulübe çıkarmak istiyoruz. Türkiye’deki tüm gençlerimizi Wushu sporuna özendireceğiz. Amacımzı 7’den 70’e tüm aileye bu sporu yaptırmak. Ailelere şunu söylemek istiyorum Bu sporun içinde bale var estetik var güç var. Vücudu geliştiren en güzel unsurlar var. Bu Çin sporunun hem ülkemizde hem de dünyada yayılmasını sağladık. Şuanda yarı olimpik bir spor dalı olan Wushu’yu bu yıl olimpiyatlara sokacağız inşallah. 2020 yılında inşallah İstanbul’da yapılmasını beklediğimiz Olimpiyatlara bu sporu sokacağız. Hedefimiz tüm çocukları sokaktan salonu, salondan da madalya alan şampiyonlara dönüştürmek. Geçen sene 67 madalya alan bir federasyonuz. Bu madalyalar daha da artacak. Dünya şampiyonlarımız var fazlasıyla bunlara bu sene yenileri eklenecek” dedi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle