Dünyanın en büyük kazanı, Karasu’da

Guinness, Ekşioğlu Vakfı tarafından rekor denemesi başvurusunu kabul etti.

Ekşioğlu Vakfı tarafından her yıl Rize’nin Ovit Yaylası’nda geleneksel yapılan yayla şenliği her yıl farklı rekor denemesine sahne oluyordu. Bugüne kadar yapılan yayla şenliklerinde vakıf tarafından 2640 rakımda 250 bin yada 500 bin kişi toplama, dünyanın en uzun horon halkası, dünyanın en uzun süreli horonu, 2640 rakımda 10 bin Türk bayrağı dalgalandırma, silahı bırak karanfil al, dünyanın en büyük kamp ateşinde 1,5 saatte 15 ton odan yakılması ve 3,5 kilometre uzunluğunda iftar sofrası gibi bir çok rekor denemesi yapıldı. Ekşioğlu bu yıl da çok daha etkili bir rekor denemesine hazırlanıyor. Rekor denemesinin dünya tarafından rekor görmesi için de Guinness”e başvuruldu. Şu an 24 Mayıs 2014 tarihinde Karasu İlçesi\'nde yapılacak olan İkinci Bahar Şenliği\'nde, dünyanın en büyük kazanında meşhur Rize Kavurması pişirmek için, Guinness’in rekor denemesi başvurusunu kabul ettiği bildirildi. Özel olarak yapılan dünyanın en büyük kazanı Tır üzerinde, gece yarısı Karasu İlçesi\'ne getirildi. Çapı 2 metre 63 cm., derinliği 65 cm., içi 3,5 ton et alıyor. Dünyanın en büyük kazanı, tır üzerinden kurtarıcı yardımıyla, 24 Mayıs\'ta İkinci Bahar Şenliği\'nin yapılacağı yere indirildi.

Dünyanın en büyük kazanı Karasu\'da

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, ilçede yapılacak olan rekor denemesinde kullanılacak olan dünyanın en büyük kazanının yanında bilgi verdi; "Dünyanın en büyük kazanı şu anda Karasu\'ya geldi. Ekşioğlu Vakfı tarafından 24 Mayıs 2014 Pazar günü düzenlenecek olan İkinci Bahar Şenliği\'nde, hem kazanımızı tanıtacağız, hemde Guinness Rekorlar Kitabı\'na Karasu\'yla beraber girmiş olacağız. Yapılacak olan bu etkinlikte katkılarından dolayı Sayın Ali Ekşi, Kemal Ekşi ve Necati Selvitop beye teşekkür ediyorum. Kazanımız için özel yapılmış küreklerle, 30 aşçı, 30 aşçı yardımcısı görev alacak" dedi. İspiroğlu, 24 Mayıs\'ta bütün Sakaryalıları Karasu\'ya davet ediyorum ifadesini de kullandı.

"Y
aklaşık 3,5 ton et alıyor"

Ekşioğlu Vakfı Danışmanı ve Organizatör sunucu Necati Selvitop da yapılacak rekor denemesinin dünyada bir ilk olacağını belirterek sözlerini söyle sürdürdü; "Ekşioğlu Vakfı, biliyorsunuz her yıl Rize Ovit Yaylası\'nda Ovit Yayla Şenlikleri düzenliyor. Ovit\'te birçok rekor denemeleri yaptık. Bizim Rize’nin meşhur kavurması vardır İkizdere’nin, olmazsa olmazı. Bizde dedik ki burada dünyanın en büyük kazanını yapalım. Bunun Çapı 2 metre 63 cm, derinliği 65 cm. iç hacmi yaklaşık 3,5 ton et alıyor. Burada Karasu Belediyesi\'nin ev sahipliğinde, Karasu’da bunun testini yapacağız. Guinenss denememizi burada yapacağız. Böyle bir kazan yok Guinness rekorlarında tava var, tava da biliyorsunuz bunun yarısı kadar oluyor. Orda melemen yapmışlardı" dedi.

Selvitop, "24 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak olan İkinci Bahar Şenliğimize herkesi bekliyoruz. Ayrıca sayın Belediye Başkanımız Mehmet İspiroğlu’na, Ekşioğlu Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Ekşi\'ye ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Kemal Ekşi’ye de teşekkür ediyoruz" dedi.
9 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]