DTP Sanıkları Serbest Bırakıldı

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Sakarya il örgütünün düzenlediği 'Kültür ve Sanat Gecesi'nde yaşanan olaylarla ilgili, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan soruşturma kapsamında, tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen 10 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan kişilerin avukatları, mahkeme çıkışında basın mensuplarına açıklama yaptı. Soruşturmayla alakalı beyanda bulunamadıklarını söyleyen avukat Akın Çağlar Göktürk, soruşturmanın devam ettiğini kaydetti. Göktürk, "Mahkemeye sevk edilen 10 şüpheli serbest bırakıldı. Tutuklanan kimse olmadı. Bize görede böyle olması gerekiyordu" dedi.

Avukat Tayfun Zeki ise yaşananların kombine şekilde gelişmiş bir olay olmadığını savundu. İstiklal Marşı okumanın ve şehitler lehine slogan atmanın suç olmadığını anlatan Zeki, şunları söyledi: "Oradaki olay kombine şekilde gelişmiş bir olay olmadığı için, toplanmanın gösteri yürüyüşüne muhalefet olmadığını düşünüyoruz. İstiklal marşı okumak, şehitler lehine slogan atmak suç değildir. Bu yönüyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar."

Şehir merkezinde böyle bir etkinliğe müsaade edilmesinin çok yanlış olduğunu anlatan Zeki, "Bir siyasi partinin faaliyetini protesto etmek suç ise aynı partinin milletvekillerinin Başbakan elini sıkmıyorken, Genel Kurmay Başkanı salona dahi almıyor. Eğer Başbakan ve Genel Kurmay Başkanı bu şekilde tavır gösteriyorsa, daha yeni şehit vermiş Sakaryalı'nın da bu şekilde tepki göstermesi çok doğaldır. Zaten şehir merkezinde böyle bir etkinliğe müsade etmek yanlıştı. Burda hatalar söz konusudur. Burada toplanan halkın hatası var ise de faaliyete izin veren idare ile Başbakanın ve Genel Kurmay Başkanı'nında hatası vardır diye düşünüyoruz" diye konuştu.

Adapazarı'nda Funda Düğün Salonu'nda 27 Nisan Pazar gecesi düzenlenen etkinlik öncesinde, bir grup gencin yaptığı basın açıklaması ve sonrasında Karapürçek ilçesindeki şehit Çavuş Tuncay Özdemir'in yakınları ile arkadaşlarının yaptığı protesto gösterisiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 16 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 6'sı ,savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

15 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]