DP'de Yeni Dönem

Demokrat Parti (DP) 5. Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkanlığa 559 oyla Hüsamettin Cindoruk seçildi.

Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar'ın ikinci turda genel başkan adaylığından çekildiğini açıklamasının ardından, üçüncü tura Cindoruk tek genel başkan adayı olarak girdi.

Cindoruk, kullanılan 570 oyun geçerli 559'unu alarak genel başkan seçildi.

Yeni Bir Siyasete Eski Politikacıyla Başlayacağız

Cindoruk, genel başkanlığa seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, herkesin heyecanla bu kongreyi takip ettiğini ifade etti. ''Bu kongreyi bence kırat kazanmıştır. Yoksa bu kongreyi benim kazanmam, kaybetmem söz konusu değildir.'' diyen Cindoruk, kıratı bütün birikimlerin üstüne koyarak ileri taşıyacaklarını ifade etti. ''Türkiye'de barış partisi haline geleceğiz.'' diyen Cindoruk, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kongre sürecinde partiye, şahsıma, sayın Demirel'e yöneltilmiş haksız ithamların hiç birine cevap vermedim. Bir tek polemiğe girmedim. Hatta savunmaya geçmedim. Benim geçmiş siyasi hayatım açıkça kurşun geçmez bir yelektir. Bunu kimse denemesin. Bunca yıl çeşitli partilerde çeşitli görevlerde bulunmuş bir siyaset adamına yaşıyla ilgili itirazlar varken, kongre tarafından bu partinin genel başkanı seçilmesini, geleneklere, töreye bağlı kırat siyasetinin bir başarısı sayıyorum. Şimdi yeni bir başlangıç var. Çeşitli siyasi partilerin, ümitsiz kalmış bütün çevrelerin bütün siyasi kimlik ve kişilikleri birleştirmeye çalışacağız. Birleşik merkez partisi kurmaya çalışacağız.

Biz yeni bir siyasete eski politikacıyla başlıyoruz. Benim deneyimlerim, hüsranlarım, başarılarım, siyasetten aldığım dersler var. Onların hepsini yeni siyaset hayatımızda DP'ye taşıyacağız. Türkiye'nin kalkınması için el birliği yapacağız. Bir tek arkadaşım yerinden oynatılmayacaktır. Partiyi ihraç değil ithal partisi haline getireceğiz. Biz ihracatçı değil ithalatçı olacağız. İktidar partisinin kendi ölçeklerine çekilmesinde yardımcı olacağız. Küçük görünen partide büyük kongre yaptınız. Allah sizden razı olsun.''

Kongre Kararını Verdi

''Büyük kongre kararını vermiştir. Bize düşen bu kararı kabul etmektir.'' diyen Soylu da şöyle konuştu:

''16 aydır bu siyasi hareketi büyük bir onurla, Türkiye'nin her tarafında bir tek yanlış yapmadan taşıdık. Benimle mücadele eden bu partinin bir tek tuğlasını ayağa kaldıran herkese minnetlerimi ve şükranlarımı ifade ediyorum. "

http://www.haberturk.com
13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]