Dolu Yağışı Sebze ve Meyve Bahçelerini Vurdu

Gold meyve suyu
Kenwood katı meyve sıkacağı
14 yıl önce
Sakarya'nın Geyve ilçesinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle 3 bin dekar alanda ekili olan sebze ve meyve zarar gördü.

Sakarya Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, yarım saat süren dolu yağışının ilçeye bağlı Çengel, Bozören, Kozan, Safıbey, Şerefiye ve Halidiye köylerinde ekili sebze ve meyve ağaçlarında büyük zarara neden olduğunu söyledi.

Zarar tespit çalışmalarına başladıklarını kaydeden Çakar, Bakanlığa afet ihbarı yaptıklarını bildirdi. 300 çiftçinin doludan dolayı zarar gördüğünü anlatan Çakar, şunları söyledi: "Yarım saat süren dolu yağışı 6 köyde 3 bin dekar alanda sebze ve meyvelere büyük zarar verdi. Özellikle Çengel, Bozören ve Kozan köylerinde ciddi seviyede zarar var. Ürünlerin yüzde 80'ninden fazlası zarar var. Gün dönümü dediğimiz bu mevsimde, bahar ile yaz arasında malesef bu tür üzücü olaylar olabiliyor. Üreticilerin bu duruma karşı alabilecekleri en iyi önlem tarım sigortasıdır. Üreticilere geçmiş olsun."

Kozan Köyü Muhtarı Mustafa Güner de ceviz büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle mahsullerinin tamamına yakınının zarar gördüğünü ifade etti. Günen, "Domates, biber, kabak, kiraz, şeftali, ayva, elma, erik, çilek ve üzüm bağları tamamen yok oldu. Mahsulü tarladan toplayamadan zarar gördü. Çiftçi perişan durumda, ne yapacağını bilmiyor. Devletten yardım eli bekliyoruz. Banka ve tarım kredi borçlarımızın ertelenmesini istiyoruz."dedi.

Bozalan Köyü Muhtarı Mehmet Ünalır ise dolu yağışında köydeki tüm sebze ve meyvelerin zarar gördüğünü dile getirdi.