Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Doğdukları Sokaklarda Yaşayacaklar

Adapazarı Merkez Belediyesi, 'Sokağımda Bir Değer Yetişti' projesi çerçevesinde Sakarya'dan yetişen devlet adamları, sporcu, sanatçı, yazar gibi kişilerin doğduğu ve büyüdüğü sokağa fotoğrafları ve özgeçmişlerinin yer aldığı levhalar asıyor. İlk olarak Sakarya'da doğup büyüyen ve şu an Van Valisi olan Özdemir Çakacak'ın fotoğrafı ve özgeçmişi geçtiğimiz günlerde kendisinin de katıldığı törenle doğduğu Yenicami Recep Sokağa asılmıştı.

Adapazarı Merkez Belediye Başkanı Süleyman Dişli, bir şehrin sadece yolları, binaları, parklarıyla değer kazanmadığını, şehri şehir yapan etkenlerden birinin de insani değerler olduğunu söyledi. Başarılı insanların, şehir kültürüyle harmanlanarak farklı coğrafyalara taşıdıkları başarı serüvenlerinin genç nesillere anlatılması gerektiğini ifade eden Dişli, şunları kaydetti: ''Bu çalışmamızla, halkımız, sokaklarında nasıl değerler yetiştiğini öğrenmiş olacak ve bu durumdan etkilenecek, yeni başarıların önü açılmış olacak. 'Sokağımda bir değer yetişmiş' diyebilmenin haklı onurunu yaşayacak. Sakarya'dan yetişen valilerimiz, bakanlarımız, şairlerimiz, milli futbolcularımız, sanatçılarımız ve daha birçok özellikteki değerlerimiz yeniden Adapazarı sokaklarında yerlerini alacak. İlk olarak çok değerli Van Valimiz Özdemir Çakacak'ın yaşadığı sokakla başladık. Sakaryalı olup, birçok başarıya imza atmış insanlarımız var. Sırasıyla bu değerlerimizin doğduğu ve büyüdüğü yerlere, onlarla ilgili tabelaları yerleştireceğiz.''

Sakarya'da yetişen ve fotoğrafları ile özgeçmişleri doğduğu sokağa asılacak ünlüler şöyle: Aykut Kocaman (Milli Futbolcu - Teknik Direktör), Aykut Yiğit (Kral Lakaplı Futbolcu), Bülent Uygun (Teknik Direktör), Cüneyd Suavi (Yazar), Erkal Etçioğlu (Eski Belediye Başkanı), Faik Baysal (Yazar), Gaffar Okkan (Şehit Emniyet Müdürü), Hakan Şükür (Milli Futbolcu), Hüsnü Gürsel (Ulusal Fotoğraf Sanatçısı), İbrahim Zaman (Ulusal Fotoğraf Sanatçısı), Kenan Sofuoğlu (Dünya Motosiklet Şampiyonu), M.Ekrem Karaberberoğlu (Teknik Direktör), Mehmet Selahaddin Şimşek (Özdeyiş Sanatçısı), Oğuz Çetin (Milli Futbolcu - Teknik Direktör), Özdemir Çakacak (Vali), Sabahattin Özel (Akademisyen - Tarihçi), Saim Özel (Hattat), Sait Faik Abasıyanık (Edebiyatçı), Şaban Yıldırım (Futbolcu - Teknik Direktör), Semih Saygıner (Dünya Bilardo Şampiyonu), Tuncay Şanlı ( Milli Futbolcu), Ünal Ozan (Eski Belediye Başkanı), Yılmaz Vural (Teknik Direktör), Ziya Taşkent (Bestekar - Ses Sanatçısı).

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]