Doğa katliamına Büyükşehir Belediyesi'nden tepki

Şehirde son günlerde meydana gelen anız yangınları sonucunda, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı'ndan açıklama geldi.

 

Doğaya verdikleri zararı umursamayan kişiler tarafından çıkarılan yangınlar sonucunda hava kirliliği de oluşurken kimi zaman yangınlar, evlere ulaşmasına metreler kala söndürüldü. İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nın açıklamasına göre şu ana kadar toplam 270 anız yangınına müdahale edildi.

Hasatların ardından gerçekleştirilen anız yangınları sonucunda Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı ise şu açıklamayı yaptı:

 

“Anız yakmak toprağın verimliliğini düşürüyor, doğaya zarar veriyor, çıkan yangınlar nedeniyle yüzlerce hektar küle dönüyor. Hava kirliliği artıyor, insan sağlığına zarar veriliyor. Geleceğimize temiz bir gelecek bırakmak için anızları yakmayalım... Şehrimizde mısır hasadının ardından yakılan anızlar nedeniyle çıkan yangınlarda yüzlerce hektar alan küle dönüyor. Hem insan hem de doğadaki canlılar için tehlike oluşturan yangının dumanları şehrin birçok bölgesini kaplayarak hava kirliliğini arttırıyor, insan sağlığına zarar veriyor. Küresel ısınmaya da yol açan anız yangınları ormanlara ve yaban hayvanlarına zarar vermekte, büyük ölçüde ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Geleceğimize temiz bir gelecek bırakmak için anızları yakmayalım. Doğanın dengesini bozan anız yangınları topraktaki tüm canlıları öldürdüğünü, toprağın verimliliğini düşürdüğünü hatırlatarak tüm vatandaşlarımızı bu konuda hassas olmaya davet ediyoruz”


 

2 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]